SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Garmin zapłacił 10 mln dolarów okupu. Cena za atak ransomware

Amerykańska firma Garmin oferująca urządzenia GPS oraz fitness zapłaciła hakerom okup w wysokości 10 mln dolarów - wynika z nieoficjalnych informacji. To cena za odzyskanie dostępu do danych zablokowanego oprogramowaniem ransomware o nazwie WastedLocker.

Garmin to amerykańska firma funkcjonująca na rynku od 1989 r., która ma w swojej ofercie urządzenia nawigacyjne w systemie GPS, a także sprzęt typu wearables z funkcjami zapewniającymi przede wszystkim monitorowanie aktywności fizycznej.

10 mln dolarów za ransomware

Niedawno użytkownicy urządzeń Garmina stracili dostęp do usług które sprzęt ten oferuje w ramach platformy Garmin Connect. Firma w oficjalnych komunikatach mówiła o awarii systemu i zapewniała szybki powrót do pełnej funkcjonalności.

Nieco później media na podstawie własnych źródeł ujawniły, że Garmin padł ofiarą hakerów. Zainfekowali oni systemy firmy oprogramowaniem typu ransomware, które szyfruje dane w komputerach i blokuje do nich dostęp. W efekcie funkcjonowanie przedsiębiorstwa staje się niemożliwe.

Czytaj także: Przestępcy podszywają się pod Netfliksa czy PayPal, aby wyłudzić nasze pieniądze. Rusza kampania „CyberLiga”

W wypadku Garmina cyberprzestępcy wykorzystali program ransomware o nazwie WastedLocker, a w zamian za podanie klucza deszyfrującego dane w systemie zażądali okupu w kwocie 10 mln dol.

Jak podają źródła Garmin próbował skorzystać w rozwiązaniu problemu z pomocy firm wyspecjalizowanych w kwestiach ataków hakerskich, jednak ekspertom nie udało się złamać klucza którym zostały zaszyfrowane komputery i systemy Garmina.

Ostatecznie, zgodnie z informacjami BBC i innych mediów szefostwo Garmina zdecydowało się na zapłacenie 10 mln dol. okupu zażądanego przez hakerów. W efekcie firma miała odzyskać pełną funkcjonalność swoich systemów i obecnie przywraca usługi oferowane użytkownikom w ramach platformy Garmin Connect.

Garmin nie potwierdził oficjalnie, że zapłacił hakerom żądany okup. Firma ograniczyła się zapewnienia, że żadne poufne dane użytkowników nie zostały wykradzione. Według doniesień autorem programu ransomware WastedLocker jest grupa o nazwie Evil Corp, która do tej pory zdążyła już narazić firmy na całym świecie na straty w łącznej kwocie przekraczającej 100 mln dol.

Czytaj także: CERT Polska: Phishing powszechny w polskiej sieci. Coraz groźniejsze ataki ransomware

Dołącz do dyskusji: Garmin zapłacił 10 mln dolarów okupu. Cena za atak ransomware

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Fiflak
Złapać i obciąć dłonie.
odpowiedź