SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Liczba piratów może być bliska liczbie legalnych abonentów płatnej telewizji

Grecka Krajowa Komisja Telekomunikacji i Poczty szacuje, że piraci telewizyjni w tym kraju zarabiają od 90 do 160 mln euro rocznie. Jak podaje ekathimerini.com, z nielegalnych usług może korzystać od 500 do nawet 900 tys. osób. Najwięksi operatorzy płatnej telewizji Cosmote, Nova i Vodafone TV mają w sumie 1,2 mln klientów

Choć Grecja próbuje walczyć z piractwem, to niektóre usługi działają przez wiele lat. Ostatnio policja zlikwidowała nielegalnego dostawcę telewizji, który przez osiem lat świadczył usługi dla 13 tys. klientów. Zarobił w tym czasie 25 mln euro. Inny pirat został zatrzymany w czerwcu 2022 roku. Pozyskał dzięki procederowi 1,2 mln euro.

W Europie nie Grecja, tylko Holandia przoduje w Europie pod względem popularności piractwa IPTV (8,2 proc. populacji). W sierpniu w tym kraju zatrzymano pirata, który obsługiwał 1,3 mln abonentów. Z raportu Audiovisual Anti-Piracy Alliance (AAPA), przeprowadzonego przez Uniwersytet w Bournemouth wynika, że w przypadku Polski odsetek użytkowników pirackich usług IPTV wynosi 1,5 proc. We wszystkich krajach Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii piratów ma być 17 mln.

Piraci coraz bardziej pomysłowi

Sharing, czyli dzielenie się uprawnieniami na dekoderach satelitarnych i piractwo IPTV są coraz większym problem nie tylko w Europie, ale także na świecie. Kilka dni temu sąd w Malezji nałożył równowartość ponad 30 tys. zł grzywny na sprzedawcę pirackiej usługi.

Mężczyzna oferował przystawki do streamingu z systemem operacyjnym Android TV z zainstalowaną już aplikacją i listą m3u z nielegalnymi kanałami telewizyjnymi.

Ze sklepu z aplikacji Google Play znikają tylko wybrane aplikacje do piractwa. Bardziej zaawansowani użytkownicy, potrafią je wgrać „ręcznie”. Sprzedaż list m3u jest prowadzona nie tylko przez regularnie zamykane przez służby różnych krajów strony internetowe. Odbywa się także za pośrednictwem azjatyckich serwisów zakupowych.

Sprzedawcy miesięczną subskrypcję z kilkunastoma tysiącami kanałów z całego świata i treści VOD najpopularniejszych serwisów streamingowych sprzedają za równowartość kilkunastu złotych. Trudno wyciągnąć wobec nich konsekwencje, bo to najczęściej mieszkańcy Chin. Co chwilę zmieniają konta albo opisują swoje produkty jako ramka do telewizora czy antena. Kilka miesięcy temu w Holandii doszło do likwidacji serwera z pirackimi kanałami. Po kilku dniach piraci przywrócili streaming stacji.

W Polsce 469 przestępstw związanych z piractwem TV

Z raportu firmy doradczej Deloitte wynika, że na kradzieży treści wideo polski rynek audiowizualny traci rocznie 3 mld zł. Aż 7,3 mln internautów ma korzystać z serwisów oferujących nielegalne treści. To prawie co piąty internauta.

Tylko w 2022 roku w Polsce odnotowano 469 przestępstw związanych z piractwem płatnej telewizji. Ze statystyk przesłanych portalowi Wirtualnemedia.pl przez Komendę Główną Policji wynika, że problemy mieli nie tylko właściciele i dystrybutorzy nielegalnych usług. 168 osób było podejrzanych o korzystanie z nich. W takiej sytuacji są nakładane grzywny.

Antypirackie Stowarzyszenie Sygnał opowiada się za przyjęciem rozwiązań znanych m.in. z Hiszpanii czy Włoch. Zmuszają one dostawców internetu i firmy zajmujące się hostingiem do szybkiego blokowania pirackich treści.

Dołącz do dyskusji: Liczba piratów może być bliska liczbie legalnych abonentów płatnej telewizji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl