Karolina Głowacka uruchomiła podcast, w styczniu wraca na antenę TOK FM
Dziennikarka technologiczna Karolina Głowacka wystartowała z własnym popularnonaukowym podcastem RadioNaukowe.pl. Będzie w nim rozmawiała z ekspertami z różnych dziedzin. - Chcę promować znakomitych polskich badaczy i badaczki - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl. Jednocześnie rozpoczęła internetową zbiórkę pieniędzy na podcast.
Głowacka związana jest z radiem Tok FM, gdzie prowadziła kilka programów (m.in. „Weekendowy poranek Radia Tok FM”, technologiczny „Przewodnik Tok FM” czy „Weekendowy magazyn Tok FM”). Dziennikarka miała kilkumiesięczny urlop macierzyński, a od stycznia - jak się dowiadujemy - wraca przed mikrofon, prowadzić będzie "Weekendowy poranek Radia Tok FM". .
Ruszyła także w sieci ze swoim nowym projektem: popularnonaukowym podcastem RadioNaukowe.pl. - Zawsze miałam mnóstwo pomysłów na tematy naukowe, w podcaście będę mogła je teraz wszystkie pomieścić. Będzie to format rozmowy z ekspertem/ekspertką. Nie planuję jednoosobowego show. Chcę promować znakomitych polskich badaczy i badaczki - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl dziennikarka.
Nowe odcinki podcastów mają pojawiać się dwa razy w tygodniu - na początek zostały opublikowane cztery.
📣 🎙 Radio Naukowe (https://radionaukowe.pl/) nowy podcast popularnonaukowy właśnie rozpoczyna swoją działalność!...
Opublikowany przez Radio Naukowe Wtorek, 22 grudnia 2020
Głowacka mówi nam, że będzie poruszała w podcastach lżejsze, ciekawostkowe tematy, ale także te bardziej specjalistyczne. - Ogromnie zależy mi na wyjaśnianiu także tego, skąd naukowcy czerpią swoją wiedzę. Planuję odcinki wyjaśniające na czym polega myślenie naukowe, jakie są rodzaje artykułów naukowych, na czym polega Evidence-Based Medicine (medycyna oparta na dowodach), itd. Nie tylko co wiemy, ale i skąd to wiemy - zapowiada.
- Jeśli podcast się rozwinie, chciałabym zaprosić do współpracy innych prowadzących i prowadzące, nagrywać reportaże, serie tematyczne. Natomiast to zawsze będzie podcast, nie stacja radiowa – podkreśla dziennikarka.
Jednocześnie Karolina Głowacka uruchomiła na Patronite zbiórkę na rozwój podcastu. Nie wyznacza jednak żadnych pułapów, nie określa też w rozmowie z nami, ile pieniędzy potrzebuje miesięcznie na funkcjonowanie podcastu.
- Nauka i media to moje największe pasje, podcast jest ich połączeniem. Nawet przy wsparciu ledwie wyrównującym koszty nie porzucę go, ale nie będzie mogło być mowy o regularności czy rozwoju. Musiałam kupić trochę sprzętu, wydać pieniądze na jingle, w tym momencie wynajmuję niewielkie biuro, pracuję w pojedynkę. Wszystko nagrywam w warunkach pandemicznych, a zatem zdalnie. Koszty stałe nie są więc wielkie. Natomiast stałe finansowanie pozwoli mi na traktowanie podcastu jako jednej z najważniejszych zawodowych działalności. Po pandemii trzeba będzie pomyśleć o dodatkowym sprzęcie. To jak duże będzie finansowanie zdecyduje o tym, czy będę mogła robić programy wyjazdowe, angażować dodatkowe osoby. Także podcast jako taki będzie, ale to od wsparcia zależy jak będzie duży – mówi nasza rozmówczyni.
Głowacka od wiosny br. prowadzi także na antenie TVN Style własny program „Cała prawda”. Odpowiada w nim na pytania, jakie produkty kupować, w jakie teorie naukowe wierzyć i jak w natłoku informacji w internecie zachować zdrowy rozsądek. Stara się też obalać mity dotyczące porad jak powinniśmy żyć, jeść czy spać.
Dołącz do dyskusji: Karolina Głowacka uruchomiła podcast, w styczniu wraca na antenę TOK FM
Groteskowe są te osobowości Tok FM :)