SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dodatkowe stacje dla Ukraińców? „Departament częstotliwości na pełnych obrotach”

Niebawem drogą naziemną może rozpocząć się emisja dodatkowych stacji radiowych i telewizyjnych dla uciekających przed wojną Ukraińców. Polskie Radio już udostępniło częstotliwość ukraińskiemu nadawcy w DAB+. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl UKE ma mnóstwo pracy w związku z doborem częstotliwości.

O tym, że Polskie Radio pracuje nad uruchomieniem emisji ukraińskiego radia w ramach multipleksu cyfrowego radia DAB+ poinformowała w komunikacie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Obecnie nadajniki radia cyfrowego w technologii DAB+ zlokalizowane są przede wszystkim w aglomeracjach miejskich i wzdłuż głównych tras komunikacyjnych, a ich sygnał dociera do blisko 70 proc. ludności na terytorium Polski. Nadajnik DAB+ Polskiego Radia w Przemyślu obejmuje część terytorium Ukrainy i ma w swoim zasięgu przejścia graniczne w Medyce, Korczowej i Przemyślu. Obecnie w ramach MUX Polskiego Radia są nadawane: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Radio Kierowców, Radio Chopin, Radio Dzieciom, Polskie Radio 24, rozgłośnie regionalne i ich stacje tematyczne i ukraińska stacja z ID: UR-1.

Emisja w DAB+ dotrze do Ukraińców?

Do inicjatywy w komunikacie odniosła się prezes Polskiego Radia. – Polskie Radio w każdy możliwy sposób włącza się w pomoc Ukrainie. Właśnie udostępniliśmy naszą częstotliwość DAB+ dla Українське Rадіо. To kolejny przejaw naszej solidarności z narodem ukraińskim w tej dramatycznej sytuacji. Udostępniając częstotliwość chcemy docierać do jak największej rzeszy obywateli Ukrainy, którzy potrzebują informacji w swoim ojczystym języku – stwierdziła Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia. – Ważne jest to, że w tej sytuacji także inne media, w tym stacje radiowe, wychodzą z różnymi inicjatywami skierowanymi do naszych ukraińskich sąsiadów. To wyraz solidarności z nimi, a nie wyścig konkurencyjny – dodała.

- W związku ze stale napływającą do Polski falą uchodźców z Ukrainy, Polskie Radio, włączając się w pomoc Ukrainie, uruchamia transmisje serwisów po ukraińsku oraz udostępnia sygnał Ukraińskiego Radia przez Internet - można przeczytać w komunikacie KRRiT. Rada zwraca też uwagę, że Jedynka uruchomiła serwisy w języku ukraińskim, dostępne m.in. na częstotliwości 225 KHz. Emisja dociera obejmuje zasięgiem niemal całą Ukrainę. Dodatkowo antena Polskiego Radia dla Zagranicy emituje na Ukrainę audycje także na częstotliwościach UKF - dzięki nadajnikom w Kijowie oraz dziewięciu nadajnikom w obwodach: Donieckiem i Ługańskim.

 Z danych TePanelu wynika, że odbiorniki do odbioru DAB+ posiada mniej niż 5 proc. Polaków.

Na Ukrainie jedynie w Kijowie w zeszłym roku działało 14 stacji cyfrowego radia. Popularność DAB+ jest więc zapewne jeszcze mniejsza niż nad Wisłą. W tej sytuacji do większej liczby Ukraińców można byłoby dotrzeć poprzez emisję w analogowym FM.

UKE pracuje nad doborem częstotliwości

Aby dodatkowe stacje radiowe czy telewizyjne mogły pojawić się w eterze, konieczna jest zgoda UKE i KRRiT. - W związku z napiętą sytuacją międzynarodową, Departament Częstotliwości pracuje na pełnych obrotach - zdradza portalowi Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej. O szczegóły dotyczące nowych stacji odsyła do KRRiT, która na razie ich nie zdradza.Tomaszewski zdradza, że w ostatnich dniach najwięcej pracy w Departamencie Częstotliwości nie dotyczy jednak mediów elektronicznych, a sieci komórkowych. 

W środę informowaliśmy, że Telewizja Polska pracuje nad specjalnymi pasmami dla ukraińskich dzieci w ramach kanału TVP ABC 2. Sęk w tym, że jest on oferowany poprzez internetowe aplikacje TVP GO i TVP VOD oraz telewizję hybrydową HbbTV. Na podobnej zasadzie w ramach MUX-8 TVP zaoferowała ukraiński kanał Perszyj. Z HbbTV mogą korzystać tylko odbiorcy naziemni, których telewizory obsługują ten standard i mają podłączenie do internetu. Normalna emisja naziemna TVP ABC 2 i Perszyj znacząco poprawiłaby zasięg tych stacji.

Szybki start RMF Ukraina

W Przemyślu na częstotliwości 98,6 FM Grupa RMF uruchomiła już RMF Ukraina. Stacja emituje programy z poradami w językach ukraińskim i angielskim dla osób uciekających przed wojną do Polski. Nadawca nie emituje reklam.

- Urząd Komunikacji Elektronicznej błyskawicznie dobrał częstotliwość i wydał decyzję na czasową emisję, która została uzgodniona z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jesteśmy też bardzo wdzięczni spółce Emitel, która w ciągu kilku godzin przygotowała stację nadawczą, z której emitowany jest program - zdradził Andrzej Mielimonka, prezes spółki Multimedia wchodzącej w skład Grupy RMF.

Coraz więcej treści dla Ukraińców

- W związku z działaniami wojennymi prowadzonymi przez Federację Rosyjską na Ukrainie część nadawców, w poczuciu obowiązku przekazywania rzetelnych i aktualnych komunikatów poinformowała, że zwiększa udział informacji nadawanych w swoich programach o audycje w języku polskim i ukraińskim na temat bieżącej sytuacji na granicy oraz przebiegu działań wojennych na Ukrainie - informuje KRRiT.

Nadawcy informują KRRiT, że wiązać się to może z częściowych zawieszeniem wykonywania części obowiązków programowych zawartych w koncesjach. - Przewodniczący KRRiT uważa, że działania takie usprawiedliwione są obecną sytuacją, wymagającą zapewnienia powszechnej dostępności sprawdzonych i zweryfikowanych wiadomości, mogących zapobiec szerzeniu dezinformacji i destabilizacji - informuje regulator.

Ostatnio kanał telewizyjny Ukraina 24 do oferty włączyła największa platforma satelitarna w Polsce - Polsat Box. Stacja trafiła też do oferty sieci kablowej UPC Polska, serwisów IPTV Orange, Netii, Play oraz platform streamingowych WP Pilot i Player. W Onecie można oglądać Ukraina 24 z symultanicznym tłumaczeniem na język polski.

Dołącz do dyskusji: Dodatkowe stacje dla Ukraińców? „Departament częstotliwości na pełnych obrotach”

32 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
opinia
ciekawe jak długo społczeństwo będzie kochac polityków którzy doprowadzili do tego b Miłosc sie skończy jak trzeba bedzie miliony obcych przybyszy utrzymać dać mieszkania szpitale prace a roszczenia beda coraz wieksze i taka jest prawda nawet jak cenzuruje sie wszystkie media i wpisy PS dobrze ze bron sie sprzedaje a najbardziej tak amerykanska bo gdzie ja sprzedać jak 20 letni wojna w Afganistanie sie skonczyla?
0 0
odpowiedź
User
mijo
Czemu nie, jestem za. Tylko miło by było gdyby dodano też polskiego lektora w przekazie telewizyjnym w polskiej telewizji naziemnej (skoro z satelity jest nawet język litewski na kanale Ukraina 24)
Wersja międzynarodowa kanału Ukraina 24 w językach angielskim, ukraińskim, rosyjskim i litewskim jest nadawana przez satelitę Astra 4A (4,8°E),
Eutelsat Hot Bird 13C (13°E) tp. 1 (11,219 GHz, pol. H, SR: 29900, FEC: 3/5; DVB-S2/8PSK) ID: Ukraina 24 HD PID V: 1222 (MPEG-4/HD) PID A: 1223 (ukr) PID PCR: 1222 SID: 1220 PID PMT: 1221 Provider: XTRA TV Kodowanie: brak (FTA)
0 0
odpowiedź
User
To ja nikt inny
Dlaczego nie wszystkie stacje brały udział w akcji EUROPEAN RADIO UNITED i grały Give Peace a Chance Johna Lennona dzisiaj o godzinie 8:45? Udział brały rozgłośnie z Belgii, Bułgarii, Chorwaci Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Islandii, Hiszpanii, Luksemburga, Niderlandów, Niemiec, Szwajcarii i Włoch. Też Polskie Radio brało udział w tej akcji, ale nie każda rozgłośnia w Polsce. Dlaczego?
0 0
odpowiedź