SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kto dostanie tantiemy z internetu? Wyjaśnia radczyni prawna Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych

Przepis ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, potwierdzający obowiązek zapłaty wynagrodzenia stanowiącego tzw. tantiemy z internetu, wszedł w życie 20 września. Co oznacza dla polskich twórców filmowych?

Prezydent Andrzej Duda w sierpniu podpisał nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, więc tantiemy dla twórców stały się faktem. Całe lato trwała batalia o korzystne zapisy w nowelizacji ww. ustawy. Aktywnie walczyli twórcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych i Związku Artystów Scen Polskich.

Dla kogo tantiemy z internetu?
Kiedy twórcy mogą spodziewać się pierwszych płatności? Zapytaliśmy radczynię prawną ZAPA, Monikę Chmielewską. - Przepis ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, potwierdzający obowiązek zapłaty wynagrodzenia stanowiącego tzw. tantiemy z internetu, wszedł w życie zaledwie kilka dni temu - 20 września. Proces poboru oraz podziału pobranych tantiem prowadzący do wypłat na rzecz uprawnionych podmiotów jest natomiast złożony i rozłożony w czasie. 

Pobór należności od użytkowników praw (np. serwisów VOD) jest możliwy na podstawie umów zawartych z właściwą organizacją zbiorowego zarządzania, które określają jego zasady. Warunki tych umów są zaś wynikiem negocjacji pomiędzy organizacją zbiorowego zarządzania a użytkownikiem. Z naszego doświadczenia wynika, że negocjacje te nie są ani łatwe, ani szybkie. Czas trwania wspomnianych negocjacji jest uzależniony od szeregu czynników, jak np. szybkość przekazania przez użytkownika praw wszystkich informacji niezbędnych do zawarcia umowy z organizacją zbiorowego zarządzania (ozz) – wyjaśnia radczyni prawna ZAPA, Monika Chmielewska.

Cyfrowy Polsat i Canal+ przychylne twórcom
Jak długo potrwa podpisywanie umów z podmiotami ustawowo zobowiązanymi do wypłaty tantiem? - Stowarzyszenie Filmowców Polskich - Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych (SFP-ZAPA) ma już zawarte pierwsze umowy z podmiotami udostępniającymi filmy w tzw. modelu na żądanie. Część podmiotów, jak np. Cyfrowy Polsat czy Canal+, rozumiejąc i respektując opisane wyżej prawo twórców, zdecydowała się na ich zawarcie jeszcze przed formalnym wejściem przepisu do polskiej ustawy. Natomiast także już krótko po uchwaleniu ww. przepisu działania podejmowane przez SFP-ZAPA doprowadziły do zawarcia kolejnej umowy w odniesieniu do internetowego pola eksploatacji. 

To pozwala mieć nadzieję, że w możliwie najkrótszym czasie doprowadzimy do podpisania kolejnych ważnych kontraktów, w tym z największymi zagranicznymi serwisami VOD działającymi w Polsce, które od wielu lat na masową skalę udostępniają filmy uprawnionych reprezentowanych przez SFP-ZAPA – wylicza Monika Chmielewska.

Organizacje zbiorowego zarządzania
Czy scenarzyści otrzymają swoje przelewy w tym samym czasie, co aktorzy? - W zakresie twórców filmowych jak np. reżyser, operator obrazu itd. organizacją właściwą do poboru tantiem jest SFP-ZAPA. Natomiast w Polsce działają także inne organizacje uprawnione do inkasowania tantiem. Tantiemy są dzielone i wypłacane przez organizacje zbiorowego zarządzania, które je pobrały, na zasadach wynikających z regulaminów repartycji uchwalanych odrębnie przez każdą z tych organizacji. Podobnie wygląda sprawa z częstotliwością wypłat, która w SFP-ZAPA wynika z ustalanego corocznie terminarza – podsumowuje radczyni prawna.

Dołącz do dyskusji: Kto dostanie tantiemy z internetu? Wyjaśnia radczyni prawna Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl