SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Pojedyncze przypadki mobbingu zgłaszane w polskich mediach

Media w Polsce mają swoje procedury zapobiegające mobbingowi w miejscu pracy, są kodeksy i komisje. Jak się okazuje, oficjalnie zgłaszane w ostatnich latach są tu pojedyncze przypadki nieprawidłowości.

Prezes wydawnictwa wrzeszczał od progu biura, a ona nie dostała nawet wolnego, kiedy zmarł jej ojciec - tak o warunkach pracy w „Gali” opowiadała niedawno w wywiadzie dla „Wysokich Obcasów” Karolina Korwin Piotrowska.

Na Facebooku kilkoro dziennikarzy przyznało, że ma podobne doświadczenia. - Pojawiają się konkretne nazwiska, przypadki. Ludzie nie zważają na to, że sprawa może trafić do sądu. Myślę, że coś w nich pękło - stwierdziła Korwin Piotrowska w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Spytaliśmy kilka największych polskich redakcji, czy i jakie stosują procedury przeciwdziałające mobbingowi w miejscu pracy oraz ile w ostatnim czasie przypadków mobbingu zostało zgłoszonych w ramach ich struktur.

Czytaj też: W Agorze procedury antymobbingowe od prawie 20 lat. W ostatnim czasie 19 zgłoszeń

- Co roku publikujemy dane na ten temat w naszym Raporcie Społecznej Odpowiedzialności - podkreśla Tomasz Matwiejczuk, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Grupy Polsat Plus. - Naszym celem jest środowisko pracy wolne od dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, orientację seksualną, kompetencje, doświadczenie, ewentualny stopień niepełnosprawności, narodowość, pochodzenie etniczne i społeczne, kolor skóry, język komunikacji, status rodzicielski, religię, wyznanie lub bezwyznaniowość, poglądy polityczne lub wszelkie inne wymiary różnorodności zdefiniowane przez obowiązujące prawo. Dlatego przeciwdziałamy jakimkolwiek przejawom mobbingu oraz dyskryminacji w miejscu pracy. W Polkomtelu i Cyfrowym Polsacie obowiązuje Polityka Antymobbingowa, która określa zasady przeciwdziałania zjawisku antymobbingu. W spółkach funkcjonuje też wewnętrzna Komisja Antymobbingowa - dodaje rzecznik Polsatu.

- W Telewizji Polsat kwestie postępowania w przypadku działań noszących znamię mobbingu zostały opisane w Procedurze Antymobbingowej. Na bieżąco zapewniamy również szkolenia dla pracowników w tym zakresie. W 2020 r. w Telewizji Polsat wpłynęła jedna skarga dotycząca domniemanego zachowania w zakresie mobbingu. Sprawa została rozstrzygnięta - mówi Matwiejczuk. Jak podano w Raporcie Społecznej Odpowiedzialności, w 2020 roku nie wpłynęły natomiast żadne skargi do podobnych komisji w Polkometelu (rozstrzygnięto skargę z 2019 roku) i Cyfrowym Polsacie.

W Grupie Polsat Plus obowiązuje także Kodeks Etyki, będący spisem wytycznych regulujących kwestie uczciwej konkurencji, poszanowania prawa oraz etycznego działania. - Publikacja jest przewodnikiem w rozwiązywaniu dylematów o charakterze etycznym, z którymi pracownicy mogą się spotkać w trakcie codziennej pracy – wyjaśnia Matwiejczuk.

Bez skarg w TVP

- Procedura postępowania w sprawach dotyczących mobbingu jest uregulowana w par. 3¹ „Regulaminu pracy dla pracowników TVP S.A.” - informuje zespół rzecznika TVP. - W przypadku złożenia skargi o mobbing każdorazowo powoływana jest komisja do rozpatrzenia tej skargi. W skład komisji wchodzi trzech członków: pełnomocnik zarządu ds. współpracy ze związkami zawodowymi; radca prawny spółki oraz pracownik spółki zatrudniony na czas nieokreślony, wskazany przez składającego skargę jako członek komisji - zaznacza.

Jak dodaje zespół, w latach 2019-2021 nie wpłynęła żadna skarga o mobbing od pracownika TVP SA.

- Pierwsza procedura antymobbingowa w Grupie Eurozet powstała w 2015 roku. Od tego czasu była dwukrotnie aktualizowana i dziś obowiązuje „Polityka przeciwdziałania mobbingowi” z 2019 roku, która jest częścią procedur z zakresu Compliance. Mają one kluczowe znaczenie dla naszej kultury organizacyjnej i każdy pracownik/współpracownik jest zobowiązany do ich przestrzegania - mówi Michał Aleksandrowicz, rzecznik Grupy Eurozet.

Czytaj też: Czym jest mobbing i jak sobie z nim radzić

- Pracownik, który uzna, że w stosunku do niego lub do innego pracownika dopuszczono się mobbingu, jest zobowiązany do niezwłocznego poinformowania pracodawcy o takim zdarzeniu. Można to uczynić anonimowo za pomocą dedykowanego adresu email, za pomocą tradycyjnej poczty lub ustnie, informując przełożonego lub bezpośrednio jednego z członków zarządu - dodaje rzecznik Eurozetu. - W uzasadnionych przypadkach zarząd spółki powołuje specjalną komisję złożoną z osób zapewniających bezstronność postępowania, w skład której wchodzą również eksperci zewnętrzni - podkreśla.

Wszystkie spółki wchodzące w skład Grupy Eurozet, jak dodaje Aleksandrowicz, zobowiązane są do propagowania i edukowania pracowników w zakresie zasad właściwego współdziałania i współtworzenia przyjaznego i bezpiecznego środowiska pracy. - W ramach zapobiegania zjawiskom mobbingu organizowane są obowiązkowe szkolenia e-learningowe dla wszystkich nowych pracowników i współpracowników. Wśród pracowników systematycznie przeprowadzane są również anonimowe badania ankietowe, monitorujące występowanie zjawisk niepożądanych w środowisku pracy. Pozyskane w ten sposób zbiorcze dane pozwalają na przeciwdziałanie takim potencjalnym sytuacjom z odpowiednim wyprzedzeniem, jak również dają możliwość oceny zmian w postrzeganiu przez pracowników zjawisk zachodzących w naszej organizacji - mówi.

- Od 2019 zarząd Grupy Eurozet wszczął cztery postępowania wyjaśniające dotyczące zjawiska mobbingu. Ich rezultaty pozostają poufne i są znane tylko bezpośrednio zainteresowanym stronom – zastrzega Aleksandrowicz.

Trzy zgłoszenia w 2021 roku w WP, RAS Polska nie zdradza liczb

Ringier Axel Springer Polska również prowadzi działania, które na celu mają zapobieganie nieprawidłowościom, w tym mobbingowi. - Wartości, którymi się kierujemy jako firma, były podstawą do stworzenia Kodeksu Etycznego RAS Polska, który ma wzmacniać i promować wspólne, uniwersalne standardy postępowania - podkreśla Agnieszka Skrzypek-Makowska, kierowniczka komunikacji zewnętrznej RAS Polska.

- W Ringier Axel Springer Polska działa również specjalny system komunikacji zgłoszeń pod nazwą SpeakUp. Jeśli ktoś z firmy zachowuje się niezgodnie z prawem lub w sposób nieetyczny, pracownik może w pełni anonimowo zgłosić taką sytuację za pośrednictwem SpeakUp - przez telefon lub system internetowy. Zgłoszenia i dane zgłaszającego pozostają poufne, a wiadomość zostaje dostarczona do rzeczowego rozpatrzenia przez osoby odpowiedzialne. Z uwagi na delikatny charakter zgłaszanych spraw, nie upubliczniamy informacji na ten temat – dodaje Skrzypek-Makowska.

- W Wirtualnej Polsce priorytetem jest dobro pracowników i współpracowników, dbanie o partnerskie relacje, wzajemny szacunek i kultura - wymienia Michał Siegieda, rzecznik prasowy WP. - Od wielu lat w spółce obowiązuje Kompas Etyki. Jesienią 2021 roku wszyscy pracownicy i współpracownicy Wirtualnej Polski Media dodatkowo przeszli obowiązkowe szkolenie z przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji w miejscu pracy, jednocześnie zobowiązując się do zapobiegania zachowaniom niepożądanym. Wdrożony został program sygnalisty, w którym każdy pracownik może zgłosić nieprawidłowości lub sytuacje sprzeczne z naszymi wartościami. Zgłoszenie może pozostać anonimowe, a spółka po każdym sygnale powołuje komisję ds. zachowań niepożądanych - informuje Siegieda.

- W całym 2021 roku wpłynęły w sumie trzy zgłoszenia, w przypadku jednego z nich komisja potwierdziła nieprawidłowości i zarekomendowała zakończenie współpracy, co stało się niezwłocznie - dodaje rzecznik WP.

Dołącz do dyskusji: Pojedyncze przypadki mobbingu zgłaszane w polskich mediach

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kumoterstwo
W TVP większość ma prace po znajomości, mało co potrafi lub nic, więc siedzi cicho bo jak się wychyli zaraz go spytają "a ty co tu robisz, jaką szkołę skończyłeś, Twoje doświadczenie ?"
0 0
odpowiedź
User
Ziomek
Ahahaha Polsat i procedury antymobingowe, nie rozśmieszajcie mnie
0 0
odpowiedź
User
insider
Pani, Twój Styl przede wszystkim za czasów żony Jacka. materiał na książkę dla tejże
0 0
odpowiedź