Monika Richardson ambasadorką akcji przeciw hejtowi. Była żona Zamachowskiego do „Zwierciadła”: to wprawia w osłupienie”
Aktorka Aleksandra Justa zwróciła się do redakcji „Zwierciadła” z listem otwartym, wyrażając zdziwienie, iż ambasadorką propagowanej przez redakcję kampanii przeciw hejtowi jest Monika Richardson. - To wprawia mnie w osłupienie. Przez sześć lat posługiwała się hejtem wobec mnie i moich dzieci w prasie - podkreśliła. Redakcja „Zwierciadła” odpowiada: to nie jest nasza akcja, nie mamy wpływu na wybór ambasadorek.
Aleksandra Justa to była żona Zbigniewa Zamachowskiego, jest aktorką Teatru Narodowego w Warszawie. Grała też w produkcjach serialowych i telewizyjnych, m.in. w „Barwach szczęścia”, „Wojennych dziewczynach” czy w „Cwale”. Przez lata związana była z Zamachowskim, z którym ma czwórkę dzieci. Gdy związek się zakończył, aktor związał się z Moniką Richardson. Dziennikarka wyszła za Zamachowskiego, przyjęła jego nazwisko; dzisiaj para nie jest już razem, a dziennikarka wróciła do poprzedniego nazwiska: Richardson.
"To wprawia w osłupienie"
Redakcja „Zwierciadła” zareklamowała na swoim facebookowym wallu akcję „Nie hejtuję – motywuję”. Jedną z ambasadorek tej akcji jest właśnie Monika Richardson.
Wpis dotyczący przedsięwzięcia, stał się powodem opublikowania przez Aleksandrę Justę listu otwartego do redakcji. - Jestem ogromnie zadziwiona brakiem pamięci w redakcji tak szanowanej przeze mnie gazety. Wybór na ambasadora kampanii #niehejtujemotywuje, osoby w postaci Pani #MonikaRichardson, od której moje dzieci i ja doznałyśmy wiele hejtu, wprawił mnie w osłupienie – czytamy we wpisie.
Aktorka przypomina swoje stanowisko: - Przez sześć lat pani Monika Richardson (dawniej Zamachowska) posługiwała się hejtem wobec mnie i moich dzieci w prasie, podając przeważnie nieprawdziwe, szkalujące informacje na nasz temat. Dopiero wyrok sądu w sprawie z mojego powództwa o naruszenie dóbr osobistych, zgodnie z którym Pani Monika dostała zakaz jakichkolwiek wypowiedzi na nasz temat, pozwolił mnie i moim dzieciom odetchnąć.
Podkreśla też, że „wieloletni hejt” spowodował u niej i u dzieci wiele krzywdy. Post jest chętnie lajkowany i podawany dalej, a internauci opatrują go komentarzami typu „kiepski żart „Zwierciadła”.
"Zwierciadło": Nie mamy na to wpływu
Redakcja „Zwierciadła” w odpowiedzi na naszą prośbę o komentarz do sprawy poinformowała, że akcja „Nie hejtuję – motywuję” nie jest akcją redakcyjną, w związku z czym „Zwierciadło” nie wybierało też ambasadorek.
Kampanię prowadzi Europejski Klub Kobiet Biznesu, a jak wynika z opisu – ma być ona "wyrazem buntu przeciwko oczernianiu i podsycaniu nienawiści wobec kobiet i przez kobiety", przede wszystkim w internecie. Ambasadorkami – poza Moniką Richardson – są jeszcze m.in. Katarzyna Miller, Anna Maruszeczko, Teresa Rosati, Katarzyna Pakosińska, Beata Sadowska i Daria Widawska.
Monika Richardson od 1995 do 2019 roku współpracowała z Telewizją Polską. Wiele lat (z przerwami) prowadziła poranny program "Pytanie na śniadanie", regularnie pojawiała się na wizji od wiosny 2013 roku. W TVP była także gospodynią talk-show "Europa da się lubić", "Orzeł czy reszta?", "Teleadwokat", "Europejczycy". Przez 2,5 roku, do maja 2008, pełniła funkcję redaktorki naczelnej miesięcznika „Zwierciadło”. W marcu 2021 roku założyła własną agencję usług public relations.
Dołącz do dyskusji: Monika Richardson ambasadorką akcji przeciw hejtowi. Była żona Zamachowskiego do „Zwierciadła”: to wprawia w osłupienie”