SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PAP wznowiła nagrodę im. Kapuścińskiego. Ogłoszono nominacje

26 listopada, po blisko 10 latach przerwy, ponownie przyznana zostanie Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Ogłoszono nominacje w jej czterech kategoriach: Wideo, Tekst, Fotografia i Audio.

Ryszard Kapuściński, fot. screen z youtube / Telewizja Literacka TVLRyszard Kapuściński, fot. screen z youtube / Telewizja Literacka TVL

Celem Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego jest wyróżnienie najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo publikacji, spełniających najwyższe standardy wyznaczone przez ikonę polskiego reportażu.

Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest w czterech kategoriach, obejmujących całe spektrum współczesnego dziennikarstwa: to materiały prasowe, audio, wideo, a także fotografie. Polska Agencja Prasowa ustanowiła ją w 2010 roku, aby promować wartości bliskie zarówno samej Agencji, jak i patronowi wyróżnienia.

"Otwartość na świat i ludzi, wrażliwość na ich problemy, empatia, a przy tym niezwykła umiejętność syntezy oraz poparta olbrzymią wiedzą zdolność wyciągania wniosków — te cechy Ryszarda Kapuścińskiego to zarazem podstawowe wartości stojące u podstaw naszej inicjatywy. Laureatami Nagrody są twórcy, którzy nie tylko opisują fakty, ale umieją dostrzec w nich szersze zjawiska i mechanizmy, tak jak czynił to najsłynniejszy PAP-owiec" - tłumaczy Marek Błoński, szef Polskiej Agencji Prasowej.

Gala Nagrody PAP im. Kapuścińskiego pod koniec listopada

Nazwiska laureatów 6. Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego we wszystkich czterech kategoriach poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 26 listopada.

Wśród kryteriów, wedle których oceniane są zgłoszone do Nagrody relacje, kluczowe miejsce zajmuje rzetelność, rozumiana jako umiejętność oddzielania informacji od opinii i komentarzy, aby czytelnik, radiosłuchacz, widz mógł bez trudu rozpoznać, co jest faktem, a co interpretacją i oceną, a w przypadku tematów kontrowersyjnych - zapoznać się z różnymi stanowiskami przedstawionymi w sposób bezstronny.

Przewodniczącym kapituły szóstej edycji Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego jest redaktor naczelny PAP Wojciech Tumidalski. Funkcję honorowych przewodniczących pełnią Rene Maisner - córka Ryszarda Kapuścińskiego, oraz Mirosław Ikonowicz - przyjaciel legendy polskiego reportażu, związany z PAP od 1953 r.

W skład kapituły weszli również: Michał Żakowski, Cezary Łazarewicz, Witold Naturski, Karolina Lewicka, Wojciech Jagielski, Maciej Hamela, Jarosław Gugała, Wojciech Grzędziński, Andrzej Grygiel, Anna Dudzińska i o. Tomasz Dostatni

Nominowani do 6. Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego 
Kategoria Wideo:

1. "Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie" - Ewa Galica. Dwa lata po pełnoskalowym ataku Rosji na Ukrainę i wprowadzeniu sankcji na najbogatszych rosyjskich oligarchów Ewa Galica, autorka reportażu filmowego wyemitowanego w TVN 24, postanowiła sprawdzić, czy rzeczywiście stracili oni swoje wille i jachty i "kto stoi za miliardami wyprowadzonymi z Rosji".

2. "Szkoła Ziobry" - Kacper Sulowski. To dwuczęściowy reportaż telewizyjny o zawłaszczeniu publicznego majątku przez otoczenie byłego ministra sprawiedliwości.

3. "Król amfetaminy. +Breaking Bad+ po polsku" - Bertold Kittel. Bohater filmu dokumentalnego wyprodukowanego przez TVN 24 Ryszard Jakubczyk to bezwzględny i niebezpieczny przestępca, który wykorzystał swoją znajomość chemii i zbudował wiele narkotykowych fabryk. "Policje całego świata uważają, że produkował jedne z najgroźniejszych i najbardziej śmiercionośnych środków odurzających" - podkreślono w opisie.

4. "Nic nie czuję" - Anita Bugajska i Janusz Schwertner. To film dokumentalny wyprodukowany przez redakcję Onetu ukazujący zapaść polskiej psychiatrii dziecięcej i równocześnie opowieść o tym, co siedzi w głowach młodych Polaków. "Martyna, Oliwka, Kordian i Wiktor jako dzieci byli pacjentami polskich szpitali psychiatrycznych. Podczas walki z chorobą wraz z najbliższymi konfrontują się z bezdusznym systemem psychiatrii dziecięcej" - napisano w opisie filmu.

5. "Szwedy. Serial dokumentalny" - Robert Kowalski. W serialu dokumentalnym OKO.press przedstawiono historię jednego plutonu ze 130. Kijowskiego Batalionu Obrony Terytorialnej. Rządzą nim rugbyści, a sama nazwa plutonu pochodzi od nazwiska jednego z żołnierzy, szeregowca Dimy Szwedcowa. "Za sprawą brawurowych akcji krążą o nich legendy. Razem z operatorem Romanem Buczko (ostatnio z Tarasem Ibragimovem i Pawłem Sierpińskim) towarzyszę im z kamerą od 93. dnia wojny (29 maja), od ofensywy pod Charkowem w 2022 r." - napisał autor.

Kategoria Tekst:

1. Kaja Puto za artykuł "Bohaterstwo, punktualność, korupcja. Rzecz o ukraińskiej kolei" ("Krytyka Polityczna", 25 czerwca 2024 r.). Autorka zastanawia się: "Czym jest dziś ukraińska kolej? Drugą armią i symbolem oporu? Reformującą się z trudem spółką, która umie w storytelling? Czy skorumpowanym potworem, który nie dba o pracowników?".

2. Bartek Sabela za tekst "Kraina obiecana" ("Pismo. Magazyn Opinii", sierpień 2024 r.). Przedstawia on historie zwykłych ludzi, które giną w sporze o kształt polskiej i europejskiej polityki migracyjnej. Nadal mało wiemy o tym, skąd przychodzą, co przeżyli i dlaczego decydują się na tak ryzykowną podróż. Nie wiemy, co dzieje się z tymi, którym się udało.

3. Maciej Czarnecki za reportaż o Somalii "Badżadżem pod wiatr" ("Duży Format", 12 lutego 2024 r.).

4. Katarzyna Kojzar za tekst "Zdejmijmy z Odry czarny kir. Instrukcja naprawy rzek dla nowej władzy" (OKO.press, 24 grudnia 2023 r.). "W reportażu pokazuję, jakie są największe wyzwania w kwestii rzek, zapobieganiu ich zatruwania i wymierania życia wodnego. W 10 punktach i w 10 opowieściach pokazuję, co powinno być priorytetem i co pomoże uchronić rzeki przed katastrofami" - napisała o swoim reportażu Kojzar, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu, która w OKO.press zajmuje się przede wszystkim tematami dotyczącymi ochrony środowiska, praw zwierząt, zmiany klimatu i energetyki. Autorka książki "Profesor Skalski. Uczeń Religi. Lekarz od cudów" (wyd. Muza, 2016).

5. Anna Pamuła za "+Nie trzeba się drzeć, tylko przeć+. Dobry poród to w Polsce ciągle los szczęścia" (OKO.press, 24 marca 2024 r.), która pisze o patologiach na polskich oddziałach położniczych.

Kategoria Fotografia:

1. Beata Zawrzel za zdjęcie Grzegorz Braun zgasił świece chanukowe w Sejmie" - jest. Wykonała je 12 grudnia 2023 r., gdy poseł Konfederacji Grzegorz Braun zgasił za pomocą gaśnicy proszkowej chanukowe świece

2. Olek Knitter za "Pogrzeb po latach". Autor uchwycił w obiektywie dramatyczną scenę przygotowań do pogrzebu ponad 700 osób zamordowanych przez niemieckich okupantów w Dolinie Śmierci w Chojnicach. Ich szczątki odnaleziono w latach 2020-2024.

3. Daniel Frymarek za fotografię "Dolina Śmierci w Chojnicach". To inne ujęcie z badań archeologicznych i śledztwa prokuratorów IPN w Dolinie Śmierci w Chojnicach.

4. Adam Warżawa za zdjęcie "Wygrana!". Na zdjęciu Adama Warżawy pod tytułem "Wygrana!" reprezentantka Polski Aleksandra Jarecka cieszy się ze zwycięstwa po walce o brązowy medal drużynowego turnieju szpadzistek z Chinami. 31 lipca 2024 r. 28-letnia zawodniczka krakowskiego AZS-AWF wraz z Martyną Swatowską-Wenglarczyk, Renatą Knapik-Miazgą i Alicją Klasik wywalczyła pierwszy w historii medal dla polskich szpadzistek. Autor zdjęcia - gdański fotograf - od lat współpracuje z Polską Agencją Prasową.

5. Aleksandra H. Kossowska za fotografię "Wojna domowa w Sudanie". Na zdjęciu widzimy jedną z tysięcy młodych ofiar sudańskiego konfliktu. 20-letni Juma uciekł z rodziną z Chartumu. Bliscy pozostawili go w obozie Mangateen w pobliżu Dżuby - sparaliżowany nie mógł się samodzielnie poruszać. Autorka, absolwentka Wydziału Archeologii i Dziennikarstwa UW działa jako freelancerka dokumentująca ruchy migracyjne i klęski żywiołowe.

Kategoria Audio:

1. "Bunt. Decydujący bój o ziemię", odcinek 1: "Niewidzialni, niesłyszalni" Adriana Bąka. Jest to kilkuodcinkowa dźwiękowa wyprawa przez różne kontynenty i opowieść o ludziach, którzy odpowiadają za produkcję żywności, oraz o ich stosunku do ziemi, której jest coraz mniej. Jest to również próba odpowiedzi na pytania: dlaczego w tak wielu miejscach w krótkim czasie dochodzi do protestów rolników i kto za nie odpowiada? Skąd ten bunt? Kto tak naprawdę rządzi dziś światem?

2. "Bitwa o Downing Street" Adama Dąbrowskiego. Brytyjczycy wybrali zmianę, po 14 latach znów triumfuje lewica. To opowieść o Królestwie tuż po historycznych wyborach. Nie tylko o wielkiej polityce, ale też o historii i kulturze. Autor oddaje głos ludziom z każdego zakątka kraju. Stara się pokazać, jak ciekawa jest Wielka Brytania, unikając zbytniej powagi.

3. "Przedwojnie" Macieja Miłosza. Za postprodukcję podcastu odpowiada Bartosz Dąbrowski. Czy grozi nam wojna? Czy zobaczymy czołgi na Podlasiu? Na ile realny jest w najbliższym czasie atak jądrowy Rosji? Jak może zareagować NATO na inwazję na któreś z państw Sojuszu? Na te pytania szuka odpowiedzi autor reportażu.

4. "Po." Magdaleny Skawińskiej i Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej. Sprawą Lizy, brutalnie zgwałconej Białorusinki, żyła cała Polska. W wyniku napaści i odniesionych obrażeń kobieta zmarła. 6 marca 2024 r. ulicami Warszawy przeszedł marsz pamięci dla Lizy.

5. "Przy granicy, a jakby na wojnie" Bartosza Panka. Trzy mieszkanki polsko-białoruskiego pogranicza mówią o tym, jak na ich życie wpływa kryzys humanitarny wywołany obecnością uchodźców, którzy nie mogą przekroczyć granicy. Opowiadają o tym, co zmienił mur w pasie przygranicznym, i o tym, jakie lęki uruchamia pobyt w miastach wojska i służb mundurowych.

Dołącz do dyskusji: PAP wznowiła nagrodę im. Kapuścińskiego. Ogłoszono nominacje

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl