SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Państwowi sponsorzy wstrzymują pieniądze dla PKOl. "Straty marketingowe"

Dwie spółki Skarbu Państwa zerwały właśnie umowy sponsorskie z Polskim Komitetem Olimpijskim, zawarte w w ub.r. Uzasadniają to m.in. stratami marketingowymi i koniecznością cięcia kosztów. Natomiast Orlen, sponsor główny PKOl, wstrzymał przelewy ustalone w kontrakcie.

 

Radosław Piesiewicz, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego (fot. screen z youtube / PKOl)Radosław Piesiewicz, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego (fot. screen z youtube / PKOl)

W sierpniu 2023 roku spółka PKP Intercity zawarła umowę sponsorską z Polskim Komitetem Olimpijskim na lata 2023-2027. W jej ramach PKP Intercity otrzymała prawa do używania tytułów, m.in.: „Sponsora Olimpijskiej Reprezentacji Polski na Igrzyska XXXIII Olimpiady Paryż 2024”, „Sponsora Młodzieżowej Reprezentacji Polski na Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie Gangwon 2024”, „Sponsora Polskiego Komitetu Olimpijskiego” oraz „Sponsora Polskiego Ruchu Olimpijskiego”. PKOl miał w jej ramach realizować usługi marketingowe dla przewoźnika. 

Jak informowaliśmy, czteroletni kontrakt opiewał na kwotę 14 mln zł. 

PKP Intercity: utrata zaufania i straty marketingowe

We wtorek przed południem spółka PKP Intercity poinformowała, że wypowiada umowę PKOl ze skutkiem natychmiastowym. - Zawarta 16 sierpnia 2023 umowa sponsorska, która docelowo miała obowiązywać w latach 2023-2027 pomiędzy PKP Intercity a Polskim Komitetem Olimpijskim od dziś przestaje obowiązywać. PKP Intercity wypowiedziało tę współpracę ze skutkiem natychmiastowym - podała firma.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Przewoźnik wyjaśnił, że przyczyną wypowiedzenia umowy jest utrata zaufania do Polskiego Komitetu Olimpijskiego wynikająca z “istotnych z punktu widzenia PKP Intercity okoliczności” oraz z tego, że "brak realizacji wszystkich świadczeń wskazanych w umowie sponsorskiej dla PKP Intercity przez PKOl spowodował dla PKP Intercity straty marketingowe".

Spółka PKP Intercity zwróciła również uwagę na kontrowersje wokół działaczy PKOl, które pojawiły się tuż po zakończeniu igrzysk olimpijskich w Paryżu. Zdaniem przewoźnika informacje te "godzą w budowany przez lata wizerunek medialny PKP Intercity".

Polski Cukier nie będzie już sponsorem

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, umowę sponsorską Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu wypowiedziała też Krajowa Grupa Spożywcza. Kontrakt obowiązuje tylko do końca września.

- W wyniku przeprowadzonych analiz działalności spółki w obszarze sponsoringu sportu w ostatnich latach, Krajowa Grupa Spożywcza podjęła decyzję o rozwiązaniu umowy sponsoringowej z Polskim Komitetem Olimpijskim (PKOl), która została wypowiedziana w sierpniu i obowiązuje do końca września 2024 roku - poinformowała redakcję Wirtualnemedia.pl Kalina Brzozowska, starsza specjalistka ds. PR w biurze komunikacji Krajowej Grupy Spożywczej. 

Przekazała, że trendy na światowych rynkach w segmentach, w których spółka prowadzi działalność, wskazują na konieczność optymalizacji kosztów, w tym rewizję oraz ograniczenie wydatków na działania marketingowe i promocyjne.  - Od początku swojej działalności Krajowa Grupa Spożywcza dała się poznać jako uznany i ceniony mecenas sportu w wymiarze regionalnym oraz ogólnopolskim, wspierając wiele ważnych inicjatyw społecznych w tym obszarze. Z uwagi na szacunek dla Polskich sportowców, Zarząd Spółki podjął decyzję o zakończeniu współpracy z PKOl dopiero po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu - podkreśla Kalina Brzozowska.

W ramach umowy sponsorskiej, która obowiązywać miała w latach 2023-2027, zawartej w sierpniu ub.r. Krajowa Grupa Spożywcza i należąca do niej marka Polski Cukier otrzymały prawa do używania m.in. tytułów: „Sponsora Polskiego Komitetu Olimpijskiego”, „Sponsora Polskiego Ruchu Olimpijskiego”, „Sponsora Polskiej Młodzieżowej Reprezentacji Olimpijskiej Gangwon 2024”, „Sponsora Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej Paryż 2024”, „Sponsora Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej Mediolan-Cortina 2026”.

Orlen wstrzymuje przelewy dla PKOl

Kilka dni temu media poinformowały, że współpracę sponsorską z PKOl zrywa też spółka Polskie Porty Lotnicze. W jej ramach przedstawiciele PKOl mogli korzystać na Lotnisku Chopina w Warszawie ze specjalnej odprawy VIP. Dziennikarze Radia ZET ustalili, że ze strefy tej korzystał aż 35 razy prezes komitetu Radosław Piesiewicz oraz bliscy członkowie jego rodziny. Usługa była oferowana w barterze na zasadzie "wymiany świadczeń". Ze strefy tej nie mogli jednak - mimo zapisów w umowie - sportowcy, którzy wylatywali na igrzyska w Paryżu. 

CZYTAJ TEŻ: Siatkarze z medalem na igrzyskach. To nie marketingowy “game changer”

Umowa między PPL a PKOl przestała być aktywna 3 września. 

We wtorkowe popołudnie Mariusz Gierszewski z Radia ZET poinformował na platformie X, że koncern paliwowy Orlen wstrzymał przelewy sponsoringowe dla PKOL (jest sponsorem Komitetu od 7 lat). 

- Analizujemy warunki współpracy z PKOL, w tym również kwestie dalszego finasowania. Do czasu pozyskania wyczerpujących wyjaśnień, nie informujemy o szczegółach prowadzonych rozmów - przekazało redakcji Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Orlenu.

Sławomir Nitras, minister sportu i turystyki zapowiedział po igrzyskach w Paryżu, że zleci kontrolę finansów PKOl, m.in. pod kątem wydatkowania przez Komitet pieniędzy pochodzących z budżetu państwa oraz spółek Skarbu Państwa. Działania kontrolne realizuje już m.in. Krajowa Administracja Skarbowa oraz prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski - jako organ nadzoru prawnego. 

Dołącz do dyskusji: Państwowi sponsorzy wstrzymują pieniądze dla PKOl. "Straty marketingowe"

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Max
Bardzo dobrze!! Czas odPiSowić PKOL i zrobić wszystko by żadna inna partia nigdy go ponownie nie upolityczniła.
odpowiedź
User
Max
Bardzo dobrze!! Czas odPiSowić PKOL i zrobić wszystko by żadna inna partia nigdy go ponownie nie upolityczniła.
odpowiedź
User
Cokolwiek
Ojej, i za co teraz rodzinka Piesiewicza będzie żyć? Skończą się saloniki biznesowe na lotniskach
odpowiedź