Program Pierwszy Polskiego YouTube’a. Bez polityków
Program Pierwszy Polskiego YouTube’a to nowy kanał od znanych youtuberów. Nie zobaczymy tam na razie polityków. - Dziś są oni specjalistami od wywiadów i sztuczek retorycznych pozwalających wyprowadzić rozmowę na przychylne im tory - tłumaczy nam Rafał Masny, jeden z twórców projektu.
Kilka dni temu wystartował nowy kanał youtubowy - Program Pierwszy Polskiego YouTube’a. Współzałożycielami projektu są czterej youtuberzy: Rafał Masny (Masny kanał), Szymon Pękala z kanału Wojna Idei, Bartek Urbaniak z formatu politycznego ORB oraz Łukasz Polikowski z kanału Człowiek Absurdalny.
We wstępnym odcinku „Dokąd zmierzają media?” wyjątkowo wystąpili jedynie współtwórców Pierwszego Programu, jeszcze bez gości. Jak czytamy w opisie debiutanckiego materiału, twórcy zapraszają na kanał do „dyskusji na tematy ważne, aktualne, społeczne, polityczne i kulturowe”.
Nowy kanał youtubowy
- Będziemy się spierać, pokazywać różne poglądy i perspektywy; zapraszana będzie prawica, lewica i środek. Na razie zaś spokojniejsza dyskusja na temat tego, dokąd zmierzają media w Polsce i na świecie oraz zapowiedź tego, o czym ma być ten kanał - dodano.
W czwartek pojawił się kolejny odcinek. - O godzinie 16.00 zapraszamy na premierę. Spędzimy razem przyjemne 4-4,5 godziny. Gośćmi będą Marcin Giełzak (dziennikarz, kanał youtubowy „Dwie lewe ręce” - przyp.red.), dr Katarzyna Szumlewicz (Katedra Pedagogiki Społecznej na Uniwersytecie Warszawskim - przyp.red) oraz dr Kamil Stępniak (konstytucjonalista z Uniwersytetu w Białymstoku - przyp.red.) - przekazał Wirtualnemedia.pl Rafał Masny.
Czytaj także: Kanał Zero traci znanego dziennikarza
Jak często będą pojawiać się nowe treści? - Planujemy jeden film tygodniowo, podzielony na cztery segmenty. Około 4-5 godzin - dodał Masny. Gośćmi mają być przedstawiciele świata YouTube’a, dziennikarstwa i eksperci. A co z politykami? W pierwszym materiale usłyszeliśmy sugestię, że przedstawiciele klasy politycznej także mogą gościć w Programie Pierwszym Polskiego YouTube’a.
- Na początki chcemy skupić się na innych twórcach zabierających głos w tematach politycznych, gospodarczych i światopoglądowych oraz liderach opinii. Niewykluczone, że na polityków przyjdzie czas, ale osobiście uważam, że dziś są oni specjalistami od wywiadów i sztuczek retorycznych pozwalających wyprowadzić rozmowę na przychylne im tory. Czasem lepiej na chłodno analizować ich słowa niż wchodzić w bezpośrednią debatę - wskazuje Rafał Masny.
Na razie bez polityków
Twórcy zapowiadają, że „chcą wychodzić z „baniek”, pokazywać gości z bardzo różnych stron”. A skąd pomysł na taki kanał? Dopytujemy, bo w pierwszym odcinku nie zostało to wyjaśnione.
- Ponad rok temu między mną a Szymonem z formatu Wojna Idei pojawiał się pomysł założenia wspólnego podcastu/kanału, który prezentowałby szerokie spektrum światopoglądowe. Temat finalnie przysechł, ale po starcie Kanału Zero do Szymona odezwał się Łukasz z podobnym planem. Następnie dogadaliśmy się z Bartkiem z ORB i tak powstał finalny skład. Jesteśmy przekonani, że na Youtube jest miejsce na taki projekt stworzony od początku do końca przez twórców natywnych, oczywiście przy udziale gości i gościń - opowiada Masny.
Czytaj także: Krzysztof Stanowski zakłada portal internetowy
We wprowadzającym materiale pojawiła się także zapowiedź organizowania debat o najważniejszych sprawach społecznych czy politycznych, również z udziałem współtwórców kanału. Rafał Masny przyznaje jednak: „Na razie nie będziemy zdradzać wszystkiego, ale też wprowadzać zbyt rozwiniętych założeń, ponieważ widz i rynek nas zweryfikują. Z pewnością planujemy „rozmowy wieloosobowe”, ale nie wszystko na raz.”
Komentujący pod pierwszym filmem narzekali niekiedy na niedoróbki techniczne. Tu jednak mają szybko pojawić się zmiany. - Nie chcieliśmy startować z gotowym wymuskanym projektem w stylu starych mediów. Chcemy, by widzowie widzieli, jak rośniemy i zmieniamy się, słuchając ich głosów. To jest właśnie siła i piękno Youtube’a - kończy Masny.
W zapowiedziach Program Pierwszy przypomina projekt podobny do Kanału Zero z uwagi na szeroką tematykę społeczno-polityczną i zamiar umiejscowienia się w środku debaty publicznej. Natomiast skala przedsięwzięcia Masnego i spółki jest jak na razie dużo mniejsza niż u Krzysztofa Stanowskiego. Mateusz Dobrzański, szef działu wideo Get Hero mówił niedawno portalowi Wirtualnemedia.pl: “W tym momencie nie ma konkurencji dla Kanału Zero. Mam poczucie, że rywalizuje dziś z innymi specjalistycznymi kanałami youtubowymi. Dla przykładu, w zakresie tematyki popularnonaukowej widzowie stają przed dylematem, czy zobaczyć Tomasza Rożka w Kanale Zero, czy inny program o podobnej tematyce, na odrębnym kanale".
Na ten moment nowy projekt youtubowy ma prawie 19 tys. obserwujących. Pierwszy materiał zyskał już 67 tys. wyświetleń, drugi 23 tys. Kanał Rafała Masnego ma obecnie 284 tys. subskrybentów, ORB 262 tys., Wojna Idei 318 tys., a Człowiek Absurdalny 330 tys.
Dołącz do dyskusji: Program Pierwszy Polskiego YouTube’a. Bez polityków