SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Biuro KRRiT negatywnie oceniło finanse TV Republika. Co z koncesją na MUX-8?

TV Republika i wPolsce24 mają trafić na MUX-8. Prof. Tadeusz Kowalski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ujawnił w radiowej Trójce, że według niego opinia finansowa biura regulatora odnośnie jednego z wnioskodawców była negatywna. Jak ustalił nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl chodzi o TV Republika. Wniosek wPolsce24 był lepiej przygotowany. 
 

W zeszły piątek odbyło się przyspieszone posiedzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zapadła na nim decyzja, że dwa wolne miejsca na ogólnopolskim MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej zostaną zagospodarowane przez kanały TV Republika i wPolsce24. W konkursie przepadły wnioski węgierskiej firmy TV2 Média, która chciała uruchomić rozrywkowo-lifestylowy kanał PTV, a także należącej do Grupy MWE Networks spółki Polskie Media P.S.A. Zaproponowała ona kanał Polska24, który miał walczyć z fake newsami i dezinformacją.

Po głosowaniu zasiadający w KRRiT prof. Tadeusz Kowalski przesłał Wirtualnemedia.pl oświadczenie. - Na posiedzeniu 21 czerwca br., czterech członków KRRiT podjęło uchwałę o zagospodarowaniu wolnych miejsc na MUX-8. W mojej ocenie nastąpiło to z naruszeniem zasady dochowania należytej staranności wynikającej z braku wystarczającej informacji o wnioskodawcach i zignorowaniu niektórych opinii ekonomicznych - napisał w stanowisku.

Brakuje kilku milionów, żeby sfinansować pierwszy rok działalności?

Prof. Kowalski swoją myśl rozwinął w rozmowie w radiowej Trójce. – Każdy taki wniosek (przyp. red. koncesyjny) jest poprzedzony analizą dokumentów przez biuro. Tam jest opinia prawna, programowa oraz opinia finansowa dotycząca wniosku. W przypadku jednego z tych koncesjonariuszy ta opinia finansowa w moim rozumieniu była negatywna. To w zasadzie powoduje, że ona nie spełnia warunków artykułu 36 ustawy o radiofonii i telewizji, który również mówi o tym, że to jest jeden z warunków uzyskania koncesji. Zdolność do jej wykonywania - mówił.

CZYTAJ TEŻ: TV Republika szuka inwestorów w USA. Sakiewicz o pieniądzach od widzów na emisję naziemną

Dziennikarka dopytała, czy chodzi o TV Republika, której szefostwo szuka w ostatnich dniach inwestorów wśród amerykańskich konserwatystów. – Jest mi niezręcznie mówić o nazwach. Myślę, że to słuszny trop, ale ja nie wymienię nazwy, bo traktuje poważnie postępowanie administracyjne i nie będę wymieniał nazw, ale chyba pani dobrze myśli – odpowiedział Kowalski. Zauważył, że nadawanie na multipleksie jest dosyć drogie. Prawie 18 mln zł kosztuje 10-letnia koncesja (płatne w 10 ratach). Do tego dochodzi blisko 6-7 mln zł dla Emitela, operatora MUX-8.

Jak ustalił nieoficjalnie w biurze KRRiT portal Wirtualnemedia.pl w przypadku wniosku TV Republika może brakować nawet kilku milionów, żeby sfinansować pierwszy rok działalności. Zdaniem biura KRRiT stacja nie ma takich środków. TV Republika zakłada, że będzie duży udział darowizn. Koncesja jest jednak wydawana na dekadę. W ciągu dziesięciu lat może się wiele wydarzyć. Na przykład Prawo i Sprawiedliwość może odzyskać władzę i wpływy w Telewizji Polskiej. Wówczas nie wiadomo czy darczyńcy będą chcieli płacić na TV Republika. Widzów może odebrać też stacji konkurent, czyli wPolsce24. TV Republika dość optymistycznie patrzy jednak na finanse. Z naszych informacji wynika, że inny wnioskodawca w pierwszych trzech latach działalności przewidział dużą stratę.

KRRiT: Wnioski sprawdzone pod względem merytorycznym i finansowym

Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT zapewniła w poniedziałek Wirtualnemedia.pl, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem. - Postępowanie koncesyjne w sprawie zagospodarowania miejsc na MUX8 naziemnej telewizji cyfrowej odbyło się zgodnie ze standardami obowiązującymi w KRRiT przy tego typu postepowaniach. Złożone wnioski zostały przeanalizowane i sprawdzone pod względem merytorycznym i finansowym z należytą starannością. Wnioskodawcy przedstawili swoje plany związane z finansowaniem programów, również przez darczyńców i sponsorów – mówiła.

Wpływ na decyzję w sprawie stacji Sakiewicza miały liczne głosy poparcia. - W przypadku TV Republika, do biura KRRiT wpłynęło ponad 55 tys. wniosków poparcia z kraju i z zagranicy, od osób indywidualnych oraz organizacji społecznych. Są one dowodem na ogromne zapotrzebowanie na tego typu, alternatywne wobec istniejących, źródła informacji – zauważyła Brykczyńska.

Regulator podejmując decyzję miał wziąć pod uwagę pluralizm. - Przy wyborze nadawcy Krajowa Rada kierowała się głównie interesem społecznym oraz koniecznością zapewnienia odbiorcom szerokiego dostępu do rzetelnych i wiarygodnych informacji. Nowe kanały informacyjne to nie tylko oznaka pluralizmu i różnorodności mediów, ale również gwarancja równego dostępu obywateli do wielostronnej oferty programowej oraz zachowania bezpieczeństwa informacyjnego w kraju - wyjaśniała rzecznik KRRiT.

Dwaj nadawcy mogą odwołać się do sądu

Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE Networks zapowiedział odwołanie. - Czekamy na otrzymanie uchwały w sprawie odmowy udzielenia nam koncesji. Chcemy się także zapoznać z protokołem z tego posiedzenia. Profesor Kowalski w swoim oświadczeniu wskazał, że nawet nie brał udziału w głosowaniu, bo jego zdaniem wnioski nie były wystarczająco dokładnie zweryfikowane. Na pewno się będziemy odwoływać – mówił Wirtualnemedia.pl Winnicki.

TV2 Media nie podjęła jeszcze analogicznej decyzji, ale też jej nie wyklucza w najbliższym czasie. - Szanujemy polskie instytucje. Zapoznaliśmy się z decyzją i będziemy ją analizować oraz omawiać nasze kolejne kroki w nadchodzących tygodniach - informowało Wirtualnemedia.pl TV2 Media Group.

Krzysztof Luft, członek KRRiT w latach 2010-2016 zwrócił uwagę na błyskawiczne tempo prac regulatora. - Widać duży pośpiech w przyznawaniu tych koncesji, mocno kontrastujący z wielomiesięcznym przeciąganiem postępowań o rekoncesjach dla stacji TVN czy TOK FM, które to postępowania są nieporównanie prostsze - to niepokojące. Słyszę też, że nie zbadano możliwości finansowania tych przedsięwzięć przez nadawców. A zdolność finansowania jest warunkiem wstępnym. Jeśli więc tego nie zrobiono, to błąd, który może kosztować przegraną KRRiT w sądzie, gdyby inni uczestnicy konkursu chcieli zaskarżyć jego wynik – zauważył  Luft.

Jak obecnie oglądać TV Republika i wPolsce.pl?

W ostatnich miesiącach do TV Republika dołączyli m.in. Danuta Holecka, Michał Rachoń, Cezary Gmyz, Jarosław Olechowski, Adrian Borecki, Kamil Trzaska, Konrad Wąż, Daniel Machnowski, Anna Popek, Adrian Klarenbach, Miłosz Kłeczek czy Marcin Dobski.

Na razie TV Republika jest dostępna za pośrednictwem multipleksów eksperymentalnych naziemnej telewizji cyfrowej (Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Katowice), multipleksów lokalnych (Jelenia Góra, Rybnik, Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki, Wrocław, Świdnica, Lubin, Głogów), platform cyfrowych (Polsat Box, Canal+, Orange), a także sieci kablowych (m.in. Play/UPC Polska, Vectra). Stream TV Republika można oglądać za pośrednictwem strony internetowej tvrepublika.pl i YouTube.

Związana z braćmi Karnowskimi telewizja wPolsce.pl jest dostępna za pośrednictwem operatorów, takich jak Polsat Box/Polsat Box Go, Play/UPC Polska, Vectra, Netia. Wchodzi też w skład multipleksów eksperymentalnych BCAST w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu, a także multipleksów lokalnych: MUX-L1 (Jelenia Góra), MUX-L3 (Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki) i MUX-L4 (Wrocław, Świdnica). Stream stacji jest dostępny pod adresem wpolsce.pl i na YouTube.

Z danych Nielsena wynika, że w maju br. TV Republika  miała 2,98 proc. udziału w rynku telewizyjnym. Spośród kanałów informacyjnych lepiej poradził sobie tylko TVN24 (6,01 proc.). Udział wPolsce.pl wyniósł 0,37 proc.

Dołącz do dyskusji: Biuro KRRiT negatywnie oceniło finanse TV Republika. Co z koncesją na MUX-8?

36 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mirek
Nominat KOalicji z 13 grudnia martwi się, że Republika nie sfinansuje swojej bytności na MUX 8. Co za fałszywa troska ze strony POlszewika KOwalskiego. 🤣🤣🤣
73 54
odpowiedź
User
anty lewak
Powoływanie się na wypowiedź krytyka prawicy w nielegalnie przejętej rozgłośni radiowej jest naganne i nie wnosi nic do sprawy. Kowalski i inni z lewej i liberalnej strony sceny politycznej są gotowi na wiele byle zniszczyć media konserwatywne szkoda, że wirtualne media wpisują się w tą retorykę. Wolność mediów jak rozumie koalicja 13 grudnia wygląda tak: tylko nasze sprzyjające nam media mogą być żadnych przeciwników sobie nie życzymy.
64 32
odpowiedź
User
dixc
PO boi się
57 30
odpowiedź