Wzrost cen najczęstszym powodem frustracji w 2020 r.
Wzrost cen produktów i usług okazał się w 2020 r. najczęstszym powodem frustracji, tak wskazało 36 proc. respondentów badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Finansowe obawy związane z pandemią wymieniło 18 proc., a zbyt małe zarobki - 15 proc. badanych.
Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, po wzroście cen towarów i usług (36 proc.), w pierwszej trójce najczęstszych powodów frustracji znalazły się w 2020 r. problemy powiązane z koronawirusem: negatywne informacje przekazywane w mediach na temat pandemii (27 proc.) oraz obawy zdrowotne z nią związane (25 proc.).
Dokuczał nam też brak kontaktu z ludźmi (25 proc.) oraz ograniczenia w dostępie do różnych usług i rozrywek (24 proc.).
Z kolei obawy finansowe i zbyt małe zarobki zyskały odpowiednio 18 proc. i 15 proc. wskazań. Zwolnienia z pracy bał się, co ósmy badany, a w grupie osób w wieku 45-54 lat jest to lęk 18 proc. pytanych.
Podwyżki cen towarów i usług wygrały po raz drugi
W badaniu na temat największych frustracji Polaków, podwyżki cen towarów i usług wygrały po raz drugi - w podsumowaniu 2019 r. zyskały 51 proc. wskazań.
W ciągu minionego roku nie wszyscy jednak widzieli powody do frustracji. Uniknęło tego typu odczuć 8 proc. badanych, najwięcej (12 proc.) w grupie seniorów.
Autorzy badania zwrócili uwagę, że odpowiedzi znacznie różnią się w zależności od wieku respondentów. Wśród osób 65+ najczęściej wymienianymi problemami 2020 r. była inflacja (45 proc.) oraz obawy zdrowotne dotyczące koronawirusa (42 proc.), a na trzecim miejscu ex aequo natłok negatywnych informacji medialnych na temat pandemii i brak możliwości kontaktu z innymi ludźmi (po 32 proc.).
Tymczasem dla badanych w wieku 18-24 lat największą frustracją zeszłego roku okazały się ograniczenia spotkań, o których mówiło 33 proc. badanych. Drugie były negatywne informacje medialne, a zły stan psychiczny (22 proc. wskazań) prawie dorównał w tym przypadku skargom na inflację, o której wspomniało 24 proc. najmłodszych pytanych. Na kolejnej pozycji znalazły się zbyt małe zarobki (18 proc.) i konieczność nauczania domowego (16 proc.).
"Każda grupa wiekowa bardzo wyraźnie w inny sposób została doświadczona w minionym roku, choć akurat niezadowoleniu seniorów ze wzrostu cen wtórowali wszyscy inni respondenci, wyjątkiem byli jedynie właśnie najmłodsi" - podsumowała Halina Kochalska z BIG InfoMonitor.
Badanie przeprowadziła firma Maison&Partners, metodą CAWI na panelu badawczym Ariadna 11-15 grudnia 2020 r., na ogólnopolskiej, reprezentatywnej pod względem płci, wieku oraz wielkości miejsca zamieszkania próbie Polaków 18+. W badaniu wzięło udział 1106 osób.
Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Działając w oparciu o Ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.
Dołącz do dyskusji: Wzrost cen najczęstszym powodem frustracji w 2020 r.