SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

EBOiR da pieniądze na zielone inwestycje polskich przedsiębiorców

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju dofinansował budowę największej farmy wiatrowej w Polsce i planuje wsparcie kolejnych takich elektrowni. Przedsiębiorcy mogą starać się  o pożyczki także na inwestycje mniejsze i obniżające zużycie energii.

 – Inwestorzy mogą liczyć na bezpośrednie pożyczki EBOiR-u na budowę elektrowni produkujących energię z odnawialnych źródeł – zapewnia Grzegorz Peszko, starszy ekonomista z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. – Już sfinansowaliśmy w Polsce trzy duże elektrownie wiatrowe, dwie biomasowe oraz zasililismy kapitałowo fundusz inwestycyjny wspierający portfel kilku farm wiatrowych. Nasze warszawskie biuro prowadzi zaawansowane rozmowy z inwestorami w dwie kolejne elektrownie wiatrowe.

Bank udzielił kredytu na budowę 60 turbin w Margoninie o mocy 120 MW. Pierwsze z nich stanęły w 2009 roku i do tej pory jest to największa farma wiatrowa w kraju. Produkowany dzięki niej prąd pozwala zaspokoić potrzeby energetyczne 90 tys. gospodarstw domowych.

 – Finansując tę elektrownię wzięliśmy na siebie część ryzyka związanego ze sprzedażą energii elektrycznej, co jest pewnym novum przy wspieraniu energetyki odnawialnej w systemie zielonych certyfikatów – zwraca uwagę Grzegorz Peszko.

EBOiR brał udział również w inwestycjach wiatrowych w Tychowie czy w Golicach.

 – Chcemy finansować więcej. Zależy nam na tym, żeby pokazać, że elektrownie wiatrowe w Polsce mogą być wspierane w sposób, który nie wymaga pełnych zabezpieczeń finansowych na majątku dewelopera, ale również tak, że instytucja finansowa bierze na siebie część ryzyka związanego z ceną, i certyfikatów zielonych, i energii elektrycznej – tłumaczy ekspert.

Dlatego EBOiR stopniowo bierze na siebie to coraz większe ryzyko. Po to, by pokazać rynkom finansowym, że odnawialne źródła energii przy polskim rynkowym systemie wsparcia są wiarygodne kredytowo i mogą być wspierane długoletnimi pożyczkami.

 – Akceptujemy, jeżeli operator elektrowni rezygnuje z gwarantowanych cen energii elektrycznej i handluje nią na zasadach rynkowych – zapewnia Peszko. – Naszym ideałem jest doprowadzenie do transakcji, w których kredytobiorca weźmie na siebie zarówno ryzyko cenowe energii elektrycznej, jak i zielonych certyfikatów. Wierzymy, ze nastąpi to niedługo. I nie boimy się proponowanych przez Ministerstwo Gospodarki zmian w systemie wsparcia OZE.

Na kredyty mogą liczyć także mali i średni przedsiębiorcy. W ramach programu opracowanego przez EBOiR finansowane jest wsparcie projektów związanych z nowymi technologiami i urządzeniami obniżającymi zużycie energii lub wytwarzającymi ją ze źródeł odnawialnych. PolSEFF (Program Finansowania Rozwoju Energii Zrównoważonej w Polsce), z linią kredytową o wartości 150 milionów euro, pozwala na finansowanie w formie pożyczki lub leasingu w wysokości do 1 miliona euro za pośrednictwem uczestniczących w Programie instytucji finansowych (banków i instytucji leasingowych).

 – Energetyka odnawialna jest kapitałochłonna, natomiast ma niskie, prawie zerowe, koszty eksploatacyjne. W związku z tym, przy obecnych cenach energii elektrycznej w Polsce i przy przewidywalnych cenach za zielone certyfikaty, to są inwestycje, które przyciągają inwestorów – dodaje Grzegorz Peszko.

Mimo, że – jak zaznacza ekspert – zielone certyfikaty wiążą się z większym ryzykiem niż system gwarantowanych cen (feed-in tariff), w którym to stawki są ustalane na wiele lat. Jest on stosowany w innych krajach europejskich, jak np. w Niemczech, Czechach, Francji czy Hiszpanii.

 – Przedsiębiorcy jednak do tych inwestycji lgną, to oznacza, że są one opłacalne przy obecnym systemie wsparcia. A jak bardzo, to zależy od projektu, natomiast nie są to jakieś wielkie "kokosy" – mówi Peszko.

Jak zaznacza, przedstawiciel EBOiR przedsiębiorcy inwestujący w energetykę odnawialną są często skłonni czekać wiele lat na zwrot lokaty.

 – Wierzą, że to jest instalacja, która będzie miała spokojny żywot w przyszłości. Instalacja długowieczna, która dzięki temu, że ma bardzo niskie koszty eksploatacyjne, nawet w warunkach rynkowych w przyszłości sobie poradzi na rynku energii elektrycznej – podsumowuje.

Dołącz do dyskusji: EBOiR da pieniądze na zielone inwestycje polskich przedsiębiorców

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl