Ministerstwo Cyfryzacji w Białej Księdze chce obalać mity o 5G
Resort cyfryzacji chce rozprawić się z mitami na temat technologii 5G, które pojawiają się podczas prac nad wdrożeniem sieci piątej generacji. W tym celu opublikował Białą Księgę oraz uruchomił serwis gov.pl/5G. Przeciwnicy tego rozwiązania są zdania, że jest szkodliwe dla zdrowia i emituje groźne fale elektromagnetyczne.
Natomiast sieć 5G stworzy możliwość przesyłania danych z prędkością wielokrotnie większą, liczoną w gigabitach na sekundę. Czas opóźnienia transmisji danych skróci się z obecnych 50 milisekund do zaledwie 1 milisekundy, to zaś będzie miało ogromne znaczenie dla rozwoju internetu rzeczy, a tym samym autonomicznych pojazdów, smart city i w pełni inteligentnych domów. W Polsce trwają już zaawansowane przygotowania do wdrożenia tej sieci, jednak sieć 5G doczekała się nie tylko zwolenników jej wdrożenia, ale i przeciwników. Strona społeczna zgłasza uwagi Ministerstwu Cyfryzacji, twierdząc, że to chce narazić ludzi na szkodliwe promieniowanie pola elektromagnetycznego.
Wokół technologii i prac nad jej wdrożeniem pojawiło się wiele mitów, a w internecie nie brakuje ofert sprzedaży urządzeń czy elementów garderoby, które mają uchronić przed „szkodliwym promieniowaniem elektromagnetycznym”. W sieci można znaleźć m.in. czapki, bieliznę czy baldachim, który ma uchronić przed polem elektromagnetycznym.
Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało tzw. Białą Księgę, w której chce rozprawić się z wszystkim zarzutami wobec 5G i prac nad tą technologią.
- Przeciwnicy 5G podgrzewają nastroje, serwując odbiorcom fake newsy. Obszarem ich szczególnej aktywności stał się Internet. Obalamy najczęściej powtarzane mity. Przygotowaliśmy serwis internetowy o 5G oraz Białą Księgę „Pole elektromagnetyczne a człowiek”, które są wiarygodnym źródłem wiedzy o 5G - mówiła podczas konferencji wiceminister cyfryzacji, Wanda Buk.
Biała Księga ma w przystępny sposób wytłumaczyć i przedstawić dostępną wiedzę na temat 5G i pola elektromagnetycznego używanego w telekomunikacji. Autorem publikacji jest Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy oraz naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Gdańskiego.
Jak tłumaczyła podczas spotkania z mediami wiceminister cyfryzacji Wanda Buk, resortowi zależy, aby zmniejszyć występowanie fake newsów i nieprawdziwych informacji na ten temat w przestrzeni publicznej. Według niej niski stan wiedzy wielu środowisk negatywnie wpływa na prace nad technologią i jej odbiór.
W czasie konferencji głos zabrał jeden z przedstawicieli strony społecznej, zarzucając ministerstwu, że oponentów tej technologii przedstawia jak „oszołomów”, „uprawia propagandę” i „polaryzuje społeczeństwo”. Pod budynkiem resortu swój baner trzymali natomiast inni przeciwnicy technologii 5G, którzy nie zostali wpuszczeni na briefing prasowy.
W publikacji – oprócz ujęcia istotnego dla telekomunikacji – opisano, jak wygląda ten tema z punktu widzenia fizyki, biologii i medycyny oraz obowiązujących przepisów w Polsce i innych krajach.
Serwis poświęcony tematyce 5G
Dodatkowo resort uruchomił specjalny serwis internetowy, poświęcony zagadnieniom sieci piątej generacji gov.pl/5G.
Na stronie można znaleźć takie informacje, jak: czym jest 5G, na czym polega technologia, jaki ma związek 5G z polem elektromagnetycznym. W serwisie zebrano również najciekawsze publikacje z polskich mediów na temat 5G. Użytkownicy za pośrednictwem strony mogą również zadawać pytania na które będą odpowiadać eksperci.
Dołącz do dyskusji: Ministerstwo Cyfryzacji w Białej Księdze chce obalać mity o 5G