SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Multipleks eksperymentalny TVS zmienia parametry. Bez multipleksu MWE na Śląsku

W związku z przejściem województwa śląskiego na standard DVB-T2/HEVC naziemnej telewizji cyfrowej doszło do zmian w multipleksach eksperymentalnych. MUX TVS będzie nadawany z nowego kanału. Po raz drugi zakończono nadawanie MUX-u Grupy MWE.

W nocy z niedzieli na poniedziałek MUX-1, MUX-2 i MUX-4 zmieniły standard nadawania w południowo-wschodniej Polsce. Multipleks eksperymentalny TVS działa od 2016 roku. Pozwolenie na nadawanie wygasało jednak 22 maja br. Do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wpłynął wniosek o pozwolenie na dalszą emisję, ale z innego kanału. Dotychczasowy jest bowiem wykorzystywany przez multipleks próbny Telewizji Polskiej w Opolu. - Wniosek dla TVS jest w trakcie rozpatrywania – zdradza Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Jak oglądać TVS przez nadajniki naziemne?

W skład multipleksu TVS wchodzą TVS, Radio Silesia, TV Republika, Polsat HD i TV okazje. Do tej pory emisja była prowadzona na kanale 42. Teraz zostanie przeniesiona na 30.  W trybie testowym nadawca chce wznowić emisję w środę. - Zmiany spowodowane są pracami technicznymi, związanymi z nadawaniem na nowym kanale – 30. I te właśnie prace zaczęły się 23 maja. Niestety, są konieczne. Potrwają one około 36 godzin. To znaczy, że mniej więcej w środę 25 maja, będą mogli ponownie oglądać TVS ci widzowie, którzy korzystają z nadajników naziemnych - informuje nadawca.

TVS nadmienia, że przerw w odbiorze nie doświadczą abonenci sieci kablowych i platform satelitarnych. Osoby, które straciły dostęp do stacji w środę powinny przeprowadzić wyszukiwanie kanałów w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Można to uczynić za pośrednictwem menu danego urządzenia. W przypadku nowszych tunerów lub telewizorów skanowanie powinno zrobić się automatycznie. Wówczas będzie można oglądać TVS z nowych parametrów.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że stacja chce nadawać w DVB-T2/HEVC nie tylko ze stolicy województwa śląskiego, ale także z innych lokalizacji poza regionem. W grę wchodzi uruchomienie dodatkowych multipleksów eksperymentalnych lub dogadanie się z innymi operatorami multipleksów lokalnych lub testowych. Takowe działają na przykład w Rybniku, Radomsku, Tomaszowie Mazowieckim, Częstochowie, Wrocławiu, Świdnicy, Jeleniej Górze, Lubaniu, Bolesławcu, Głogowie i Lubinie. TVS nie złożyła jeszcze do UKE stosownych wniosków o emisje próbne w innych regionach.

Multipleks MWE zniknął po zaledwie kilku dniach

22 maja br. wygasło pozwolenie na emisję multipleksu eksperymentalnego Grupy MWE w Katowicach. Pod koniec marca rozpoczęto nadawanie tego MUX-u z Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego Katowice Kosztowy. Tym samym zasięgiem objęte było całe województwo Śląskie, a sygnał docierał nawet do Krakowa.

Dwa tygodnie temu emisję  stacji Power TV HD, Nuta.TV, Junior Music, Home TV, Xtreme TV, Filmax i Ukraina24 zawieszono, bo Emitel musiał przeznaczyć wykorzystywany przez Grupę MWE nadajnik na potrzeby regularnego multipleksu, który przeszedł na DVB-T2/HEVC. W zeszłym tygodniu MUX MWE powrócił, ale ze znacznie mniejszym zasięgiem. Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE zapewnił nas wówczas, że jego firma będzie chciała wznowić emisję eksperymentalną, pozyskując nowe częstotliwości. Nie wiadomo jednak kiedy to nastąpi. Nie wiadomo też kiedy wystartują emisje testowe MWE w DVB-T2/HEVC w Gdańsku, Warszawie i kiedy wróci multipleks w Łodzi. Pozwolenie na testy w Szczecinie wygasa za miesiąc. Grupa MWE chce również kontynuować tę emisję.

Czym są multipleksy testowe?

Multipleksy testowe powstały, aby widzowie mogli sprawdzić czy ich telewizor lub tuner jest gotowy na standard DVB-T2/HEVC. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że 1,53 mln gospodarstw domowych może stracić dostęp do większości stacji komercyjnych. Jeśli urządzenie odbiera sygnał stacji nadawanej w nowym standardzie, to nic się nie zmieni po przejściu regionu na DVB-T2/HEVC.
Obecnie do 90 proc. mieszkańców Polski dociera multipleks eksperymentalny TVP. W jego skład wchodzą TVP3 Warszawa HD, TVP Kultura HD, TVP Dokument HD, TVP Rozrywka HD i TVP Kobieta HD.

Telewizja Polska wystąpiła o emisje testowe w ramach pasm przewidzianych dla MUX-5 i MUX-6. UKE przychyla się do tych próśb. Związana z Polsatem spółka BCAST w Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście w ramach MUX-u testowego nadaje kanały: Polsat HD, TV Republika, EWTN Polska, TV Okazje, Stars.TV, TV Regionalna.pl i Nowa TV HD. Grupa TVN zakończyła emisje testowe w DVB-T2/HEVC, nie wnioskując o ich przedłużenie w związku z rozpoczęciem zmiany standardu.

TVS na rynku od 14 lat

TVS powstała w 2008 roku. Na początku była kanałem skupionym na informacji i publicystyce dotyczącej Śląska. Z czasem zaczęła emitować programy, które mogły zainteresować widzów także z innych regionów Polski. Dużą popularnością w całym kraju cieszą się m.in. „Koncert Życzeń”, „Szlagierowa Lista” czy „Kierunek Zdrowie”. W ofercie nie brakuje programów kulinarnych („Gamoń w kuchni”, „Kuchnia po śląsku”) czy seriali („Detektyw Monk”).

Obecnie dzięki emisji satelitarnej stację można oglądać na platformach Polsat Box, Canal+, Orange. Dociera także do abonentów sieci kablowych. To m.in. UPC Polska, Vectra, Inea czy Toya.

Dołącz do dyskusji: Multipleks eksperymentalny TVS zmienia parametry. Bez multipleksu MWE na Śląsku

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
BoA
Instytucja multipleksów eksperymentalnych w Polsce jest wyraźnie nadużywana. Przecież oczywiste jest, że nie chodzi o żadne testy. Tylnimi drzwiami (bez konkursów itp.) podmioty takie jak MWE utworzyły sobie intratny biznesik i potem wynajmują miejsce w tych MUXach innym nadawcom telewizyjnych + można promować swoje psudo-kanaliki.
UKE & KRRiT powinny w końcu unormować/ukrócić to zjawisko. Jak są wolne częstotliwości na MUXy lokalne, to powinny zostać ogłoszone konkursy na regularną/stałą transmisję do których będą mogły podejść wszystkie zainteresowane podmioty.
odpowiedź
User
asd
Bcast jakoś ciągle nadaje swoje testowe Muxy Gdańsku,a MWE nadal nic tu nie potrafi odpalić.
odpowiedź
User
JasnaAnielka
Może by tak grupa MWE, zdecydowała się gdzie nadaje i w jakich parametrach, bo to co wyprawiają, to robota głupiego.
odpowiedź