TVN, Onet i „Gazeta Wyborcza” stają „murem za Owsiakiem”. Apel, żeby dalej był szefem WOŚP
W internecie wiele osób pod hasłem „#muremzaOwsiakiem” wyraża wsparcie dla Jerzego Owsiaka i apeluje, żeby cofnął rezygnację z funkcji prezesa Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do akcji zaangażowali się dziennikarze, a także redakcje TVN, Onetu i „Gazety Wyborczej”.
O odejściu z funkcji prezesa Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak poinformował w poniedziałek po południu, krótko po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Polityk zmarł po tym, jak w niedzielę wieczorem został ugodzony nożem w czasie koncertu towarzyszącego finałowi WOŚP.
Owsiak swoją decyzję tłumaczył nie tylko tym tragicznym wydarzeniem, lecz także hejtem, z którym spotyka się od wielu lat. - - Ta nienawiść także w moją stronę, w stronę fundacji grzeje od 25 lat. Przez pierwsze dwa lata ludzie nie kumali, co mogą nam zarzucić. Od 25 lat staczam boje z ludźmi, którzy tak samo mi grożą - stwierdził.
Wspomniał też o pokazanej w TVP Info w miniony czwartek animacji, w której został przedstawiony jako nakręcona figurka, a pieniądze z puszki WOŚP trafiały do worków przygotowanych przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. - Nie poddajemy się, fundacja się nie podda. Ale jeżeli mnie nie będzie, to może wszystkim tym szaleńcom, którzy mają nazistowskie pomysły z plasteliną. Pani Barbara Piela, uraziła mnie pani bardzo, poczułem się istotnie jak w Auschwitz. Pani to zrobiła - powiedział.
Owsiak zaznaczył, że nadal będzie pracował dla Fundacji WOŚP, ale nie będzie już w zarządzie, więc nie będzie podejmował decyzji.
W internecie „#muremzaOwsiakiem”
Wielu zwolenników Jerzego Owsiaka i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oceniło, że ogłoszona przez niego decyzja jest zbyt pochopna i nieuzasadniona. W mediach społecznościowych szybko zaczęto wyrażać wsparcie dla niego i apelować, żeby cofnął swoją rezygnację. Najczęściej takie wpisy opatrywano hasłem „#muremzaOwsiakiem”.
Do akcji włączyło się wielu dziennikarzy, a także redakcje wspierające WOŚP. Na swoich profilach społecznościowych do wspierania Jerzego Owsiaka zachęca „Gazeta Wyborcza”.
Jesteśmy #MuremZaOwsiakiem ❤ Dostajemy od Was mnóstwo wiadomości pełnych wsparcia. Nie zostawimy ich tak. Ruszamy z akcją! ❤ #JurekOwsiak #WOSP #WOSP2019 https://t.co/B3pQzNqU8b pic.twitter.com/bM9DqSqCWY
— Gazeta Wyborcza.pl (@gazeta_wyborcza) 15 stycznia 2019
Solidarność z Owsiakiem i podziw dla niego w komentarzu wideo wyraził Adam Michnik, redaktor naczelny „GW”. - Czynisz dobro i z czynienia tego dobra uczyniłeś pasję swojego życia. Rozumiem twój ból, twój żal, ale wydaje mi się, że po chwili czas Jurku na namysł - stwierdził.
- Potrzebny jesteś tej Polsce, która chce czynić dobro. Apeluję do Ciebie, abyś rozważył raz jeszcze, czy nie możesz wycofać swojej dymisji - dodał Michnik.
Adam Michnik apeluje do Jurka Owsiaka: "Jurku, szantażystom nie wolno ustępować" https://t.co/QglM573c9U
— Gazeta Wyborcza.pl (@gazeta_wyborcza) 15 stycznia 2019
Materiał o akcji „#muremzaOwsiakiem” pokazano we wtorek w głównym wydaniu „Faktów” TVN.
Ponadto wieczorem w TVN24 przy logo stacji wyświetlano znaczek WOŚP z tagiem „#muremzaOwsiakiem”.
Owsiakowi "pękło serce". "#MuremZaOwsiakiem znaczy - idziemy za nim w ogień".
— Fakty TVN (@FaktyTVN) 15 stycznia 2019
Materiał @KolendaK:https://t.co/HlWkzbaQJw pic.twitter.com/v2lTqXw8rO
Z kolei redakcja Onetu zaczęła akcję pod hasłem „#GramyDlaOwsiaka”. Zachęca internautów, żeby przygotowywali krótkie materiały ze wsparciem dla Jerzego Owsiaka i dodawali w nich ten tag.
Postanowiliśmy coś do cholery zrobić. Nie zgadzam się na to, żeby hejt wygrał. Przyłączcie się, jeśli też uważacie, że hejterzy nie mogą nam dyktować, jak mamy żyć. Wszystkie informacje poniżej. #GramyDlaOwsiaka pic.twitter.com/Rsy4DQOnRV
— Bartosz Węglarczyk 🇵🇱🇪🇺🇺🇸 (@bweglarczyk) 15 stycznia 2019
Od ponad dwóch lat Grupa TVN jest głównym partnerem telewizyjnym Fundacji WOŚP. Onet pełni funkcję partnera internetowego WOŚP, przy finałach akcji współpracuje też „Gazeta Wyborcza”.
WOŚP gra od 1993 roku
W niedzielę odbył się 27. finał WOŚP. W całej Polsce i w kilkudziesięciu miejscach na świecie kwestowało 120 tys. wolontariuszy, zbierali środki na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Tuż po północy z niedzieli na poniedziałek poinformowano, że zebrano 92 mln zł. Ostateczny wynik zbiórki zostanie podany na początku marca
W ostatnich latach Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbierała rekordowe kwoty, w ub.r. przekroczyła pułap 100 mln zł. Od początku szefem i twarzą akcji był Jerzy Owsiak.
Dołącz do dyskusji: TVN, Onet i „Gazeta Wyborcza” stają „murem za Owsiakiem”. Apel, żeby dalej był szefem WOŚP