SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT może zablokować likwidację kanałów TVP

Do 15 listopada KRRiT musi zaakceptować lub nie projekty Karty Powinności mediów publicznych. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że regulator skłania się ku negatywnej decyzji. To pokrzyżuje plany Telewizji Polskiej.

Prof. Tadeusz Kowalski, członek KRRiT informuje Wirtualnemedia.pl, że w środę regulator nie podjął decyzji w sprawie Kart Powinności Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i rozgłośni regionalnych na lata 2025-2029. Rada ponownie zajmie się tematem 13 listopada. Media publiczne potrzebują blisko 3 mld złotych na realizację misji. Tymczasem KRRiT prognozuje wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego na 605 mln zł. Regulator ma problem z akceptowaniem planów, które nie mają pokrycia finansowego.

Powtórka z 2019 roku?

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową, która przyznawała spółkom mediów publicznych rekompensaty. TVP, Polskie Radio i rozgłośnie radiowe są finansowane z dotacji budżetowych. Nie są to jednak zagwarantowane ustawowo pieniądze. Trwają prace nad nową ustawą medialną, ale obóz rządzący zamierza ją uchwalić dopiero po zmianie prezydenta, która nastąpi w sierpniu 2025 roku. Jeśli przedstawiciel koalicji wygra wybory, to możliwe są też zmiany w KRRiT. Koalicja chce zwiększyć liczbę jej członków. Wówczas możliwe będzie wybranie nowego przewodniczącego.

W listopadzie 2019 roku KRRiT nie zaakceptowała Kart Powinności z powodu braku stabilnego finansowania. - Uważamy, że karty powinności planowane na pięć lat w przód bez wyjaśnienia kwestii finansowych, które byłyby podpisywane, byłyby nierozsądne. Skorzystaliśmy z możliwości, jaką daje sama ustawa, czyli na rok możemy jeszcze ten termin odroczyć. W tym czasie obowiązuje limit z planów finansowo-programowych roku poprzedniego, czyli z 2019 roku - mówił wtedy portalowi Wirtulanemedia.pl Witold Kołodziejski, ówczesny przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. 

Sytuacja zmieniła się dopiero po przyznaniu w 2020 roku 2 mld zł rekompensaty i emisji obligacji dla TVP. Wówczas KRRiT zaakceptowała Karty.

TVP nie będzie mogła zredukować liczby kanałów

Choć regulator odrzucając projekty Kart Powinności może powołać się na brak stabilnego finansowania mediów publicznych, to ta decyzja może paradoksalnie utrudnić oszczędności. Telewizja Polska nadaje najwięcej kanałów tematycznych spośród nadawców publicznych z Unii Europejskiej (22 stacje, nie licząc wszystkich wersji TVP3). Władze z Woronicza zaproponowały więc w projekcie Karty Powinności połączenie kanałów TVP Historia, TVP Dokument i TVP Nauka w stację TVP Wiedza i likwidację TVP Kobieta, Alfa TVP, TVP Kultura 2, TVP Historia 2, TVP ABC 2. Jako regularny kanał wróciłby natomiast TVP 4K. Prof. Kowalski tłumaczy, że w przypadku dalszego obowiązywania Kart Powinności, TVP nie będzie mogła zredukować liczby kanałów, tylko będzie musiała wypełniać zapisy z obowiązującego obecnie dokumentu.

Likwidacja m.in. TVP Historia jest mocno krytykowana przez Prawo i Sprawiedliwość. We wrześniu rada programowa Telewizji Polskiej negatywnie zaopiniowała projekt korekty planów programowo-finansowych nadawcy publicznego na rok 2025. Jej członek Krzysztof Luft mówił wówczas o politycznej decyzji wobec formalnych zmian. Twierdził, że korekcie podlegały jedynie drobiazgi. 

- Ta kosmetyka, o której mówi Krzysztof Luft jest związana między innymi z likwidacją 3 kanałów: TVP Historia, TVP Dokument i TVP Nauka. Takie działania są nieakceptowalne przez większość członków Rady Programowejtłumaczył w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Wojciech Skurkiewicz, szef Rady Programowej TVP i senator PiS.

Dołącz do dyskusji: KRRiT może zablokować likwidację kanałów TVP

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Serwk
Likwidują TVP Historię, ale na Kurdej Szatan, która ma sprawę w sądzie to kasa jest....
8 6
odpowiedź
User
Vivi
Zmiana prezydenta będzie, tu mają rację. Tylko w ogóle nie biorą pod uwagę, że może to być osoba z PiS.
8 0
odpowiedź
User
H
A kiedy likwidacja pseudolikwidacji?
4 0
odpowiedź