SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KER: reklama mleka Łaciate nie sugeruje przewagi fizycznej mężczyzn nad kobietami

Reklama outdoorowa mleka Łaciate (produkowanego przez SM Mlekpol) z hasłem „Białe po mamie, zdrowe po byku, Łaciate samo mleko” nie zawiera treści dyskryminujących lub sugerujących nierówność płci - orzekła Komisja Etyki Reklamy.

Do KER wpłynęła skarga na reklamę outdoorową mleka Łaciate, produkowanego przez SM Mlekpol, z hasłem: „Białe po mamie, zdrowe po byku, Łaciate samo mleko". Na plakacie obok hasła widać krowę i byka, siedzących tyłem do widza na łące i przytulających się.

W opinii osoby skarżącej tę reklamę, wykorzystany w niej slogan jest seksistowski, bo sugeruje nierówność płci, a ponadto - przewagę fizyczną mężczyzn i bliżej nieokreślone, acz niewielkiej wartości, w porównaniu z cechami po ojcu, cechy dziedziczone po matce ("białe" kontra "zdrowe"). „Dodatkowo zastanawia fakt użycia słowa "byk" zamiast "tata" (jak się wydaje - powinno być to analogicznie jak do "mamy"). Czy jest to promocja zdrady małżeńskiej?"- napisano w skardze.

Przedstawiciele Mlekpolu w odpowiedzi na skargę wyjaśnili KER, że w zamyśle twórców reklamy kampania mleka Łaciate opisująca miłosną historię białej krowy i czarnego byka, miała za zadanie podkreślić fakt, że reklamowane mleko jest po prostu zdrowe. W komunikacji wykorzystano dwuznaczne sformułowanie „zdrowe po byku". Odwołanie się do byka jako samca bydła domowego, a w kontekście reklamy - jako ojca symbolicznego stada zdrowych łaciatych krów, od których pochodzi zdrowe mleko marki Łaciate. - A więc mleko Łaciate jest zdrowe „po byku", czyli bardzo i dosłownie po byku, czyli tacie zdrowym i dorodnym. Dodanie frazy „Białe po mamie", pozwoliła na podkreślenie, że byk był czarny, a krowa biała, co spowodowało powstanie symbolicznych, łaciatych krów, od których pochodzi mleko marki Łaciate - napisał Mlekpol.

KER uznała, że reklama była prowadzona w poczuciu odpowiedzialności społecznej oraz zgodnie z dobrymi obyczajami. Stwierdziła, że nie zawiera ona treści dyskryminujących czy też sugerujących nierówność płci.

Twórcami zaskarżonej reklamy są firmy Leo Burnett, Film Reaktor, Panoptiqum i dom mediowy MEC.

Dołącz do dyskusji: KER: reklama mleka Łaciate nie sugeruje przewagi fizycznej mężczyzn nad kobietami

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
.Niedouczony Ryszard
O rany. Znowu jakaś brzydka feministka poczuła się obrażona, że krowę nazwano krową.
odpowiedź
User
wincey & wincey
jakaś tępa dzida :/ czy ludziom nudzi się aż tak?
zamiast skarg do ker mogliby pisać listy do Amnesty International...
jakiś sens by to miało przynajmniej.
odpowiedź
User
MOnika
Szkoda że nie ma kamer na życz z obory. Chciałbym zobaczyć jak krasule sobie żyją. Jak śpią jak jedzą jak się załatwią. Jak są dojone. Jak wygląda takie życie zwykłej krasuli tym bardziej że nie mam nawet gdzie zobaczyć na żywo mieszkając w mieście.
odpowiedź