Małgorzata Szejnert AuTORytetem w konkursie MediaTory
Autorytetem studentów dziennikarstwa w 12. Plebiscycie MediaTory - Studenckie Nagrody Dziennikarskie została Małgorzata Szejnert.
Wyróżnienia w kategorii AuTORytet przyznawane są dziennikarzom i ludziom mediów, od których studenci mogą uczyć się profesjonalizmu, rzetelności oraz najwyższych standardów. Nagroda ma wymiar ponadczasowy i przyznawana jest za całokształt pracy dziennikarskiej.
- Ta kategoria jest szczególna również dlatego, że głosujący studenci mogą sami podać nazwisko osoby, którą uważają za swój dziennikarski wzór. Nie podajemy w niej listy nominowanych nazwisk, jak w przypadku innych nominacji - wyjaśnia Wioletta Klytta, prezes Stowarzyszenia MediaTory.
W ubiegłych edycjach plebiscytu AuTORrytetem ogłoszono Wojciecha Manna, Hannę Krall, Marka Niedźwieckiego, Wojciecha Jagielskiego, Mariusza Szczygła oraz Ewę Ewart.
Małgorzata Szejnert odbierze statuetkę 1 grudnia podczas gali finałowej MediaTorów w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Za organizację konkursu odpowiadają Stowarzyszenie MediaTory oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa UJ. Współorganizatorem jest Uniwersytet Jagielloński
Sylwetka laureatki
Małgorzata Szejnert jest dziennikarką, absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. Była reporterką i kierowniczką działu reportażu w tygodniku "Literatura" (1973-81). W sierpniu 1980 r. jako reporterka "Literatury" pojechała do Stoczni im. Warskiego w Szczecinie, gdzie pomagała przy redagowaniu biuletynu strajkowego, który potem przekształcił się w pismo NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego. W 1984 r. wraz z Tomaszem Zalewskim wydała jako pierwszy tom Archiwum Solidarności książkę "Szczecin: Grudzień, Sierpień, Grudzień", wyróżnioną Nagrodą Kulturalną Solidarności.
Po 13 grudnia 1981 r. odmówiła pracy w oficjalnych gazetach i w 1984 r. wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracowała w "Nowym Dzienniku". W 1986 r. wróciła do Polski. Współtworzyła "Gazetę Wyborczą" i prawie 15 lat prowadziła w niej dział reportażu. Jest autorką m.in. zbiorów reportaży i wyróżnionej w 1989 r. Nagrodą im. Szymona Konarskiego książki "Sława i infamia: rozmowa z prof. Bohdanem Korzeniewskim".
Książka "Czarny ogród" została laureatką Nagrody Mediów Publicznych COGITO oraz „Górnośląskiego Tacyta”, a także znalazła się w finałach Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia i środkowo-europejskiej nagrody literackiej „Angelus” w 2008.
"Czarny ogród" to historia spółki Giesche, historia Niemiec, Śląska i Polski, historia powstawania życia Giszowca i Nikiszowca, a co najważniejsze - historia kilku wybranych rodów z Giszowca, które przewijają się i krzyżują przez paskudny wiek XX.
Jej książka Wyspa klucz otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Nike 2010, a książka o Zanzibarze Dom żółwia. Zanzibar otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Nike 2012 i znalazła się wśród siedmiu finalistów tej nagrody. Za książkę Usypać góry. Historie z Polesia nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2015 za Reportaż Literacki. Książka Usypać góry otrzymała Nagrodę Miesięcznika "Odra" za rok 2015.
Wraz z Romanem Załuskim jest scenarzystką filmu "Jeśli się odnajdziemy'.
5 czerwca 2014 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w budowaniu niezależnej prasy w Polsce, za pielęgnowanie wartości, jakie legły u podstaw polskich przemian demokratycznych, za wkład w rozwój nowoczesnej publicystyki i przestrzeganie wysokich standardów w pracy dziennikarskiej, redakcyjnej i menadżerskiej”.
Dołącz do dyskusji: Małgorzata Szejnert AuTORytetem w konkursie MediaTory