SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ruszyła rezerwacja MUX-5. Niebawem konkurs na nowe kanały naziemne

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej rozpoczął procedurę dotyczącą rezerwacji piątego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. O dokonanie rezerwacji częstotliwości 470-694 MHz (MUX-5) wnioskuje Emitel, operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej.  

RTCN Święty Krzyż, jeden z obiektów nadawczych Emitela (fot. Adrian Gąbka) RTCN Święty Krzyż, jeden z obiektów nadawczych Emitela (fot. Adrian Gąbka)

Wniosek dotyczy emisji na obszarze całego kraju w standardzie DVB-T2 z kodekiem HEVC. Z nieoficjalnych informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że na MUX-5 naziemnej telewizji cyfrowej ma być dostępnych siedem slotów na kanały telewizyjne. Termin na złożenie wniosku o rezerwację upływa 29 lipca. Później powinny ruszyć miesięczne konsultacje dotyczące projektu decyzji rezerwacyjnej. W okolicach września Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może uzgodnić ogłoszenie i rozpisać konkurs na nadawanie naziemne. Regularna emisja piątego multipleksu mogłaby więc ruszyć pod koniec roku.

Procedura może być nieco dłuższa, jeśli inny podmiot, podobnie jak Emitel, będzie chciał zarezerwować MUX-5. - Emitel złożył wniosek o rezerwację częstotliwości dla MUX-5. Teraz czekamy 14 dni na to, czy podobny wniosek złoży inny podmiot. Jeżeli złoży, Prezes UKE ogłosi konkurs. Jeżeli nie złoży - Prezes UKE może ogłosić konkurs lub wydać decyzję rezerwacyjną dla wnioskodawcy - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE. Wśród potencjalnie zainteresowanych mogą być na przykład firmy Info-TV-FM czy BCAST, związane z Cyfrowym Polsatem.

MUX-5 naziemnej telewizji cyfrowej był już wykorzystywany w latach 2021-2022 jako multipleks eksperymentalny Telewizji Polskiej. Na przykład w marcu 2022 roku obejmował kanały: TVP3 Warszawa HD, TVP Dokument HD, TVP Kobieta HD, TVP Kultura HD i TV Rozrywka HD. Docierał do blisko 90 proc. populacji Polski. Multipleks miał przygotować widzów do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Później nadawca publiczny zarejestrował MUX-6, a MUX-5 przestał być używany.

Pod koniec 2021 roku ówczesny przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski zaproponował prezesowi UKE Jackowi Oko, aby do MUX-5 przenieść MUX-8. Częstotliwości zajmowane przez ósmy multipleks trafiłyby na potrzeby cyfrowego radia DAB+, a wszystkie multipleksy telewizyjne byłyby nadawanie w paśmie UHF. Obecnie jedynie MUX-8 jest w VHF. Propozycja nie została rozpatrzona pozytywnie.

Szef KRRiT zapowiedział nowy konkurs

Kilka miesięcy temu tematem MUX-5 zajmowała się na posiedzeniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Nie zapadły jednak żadne rozstrzygnięcia. Temat powrócił w związku z konkursem dotyczącym dwóch miejsc na MUX-8. Regulator zdecydował, że sloty trafią do Republiki i wPolsce24 (Fratria). Chętnych było jednak więcej. TV2 Média Csoport Zártkörűen Működő Részvénytársaság z siedzibą w Budapeszcie zgłosiła kanał PTV, który miał mieć charakter rozrywkowo-lifestylowy. Z kolei związana z Grupą MWE Networks spółka Polskie Media P.S.A. zaproponowała kanał Polska24. Miałby charakter informacyjny i walczyłby z dezinformacją.

W maju na antenie TV Republika przewodniczący KRRiT Maciej Świrski zapowiadał konkurs dotyczący MUX-5. -  Jest jeszcze jeden MUX do zagospodarowania. Pracujemy nad tym, żeby uruchomić konkurs na obsługę tego MUX-u. Będzie jeszcze więcej miejsc na multipleksie ogólnopolskim, żeby wolność słowa w Polsce się krzewiła. Aby ten rynek informacyjny, nie był zamknięty – stwierdził szef KRRiT.

Nie wiadomo czy KRRiT znajdzie aż siedmiu chętnych na nadawanie. W ostatnim konkursie dotyczącym MUX-8 nie wzięły udziału największe firmy, takie jak Telewizja Polsat, TVN Warner Bros. Discovery, Grupa Kino Polska, Wirtualna Polska. Regulator przez rok zabiegał o obsadzenie miejsc na ósmym multipleksie. Na zatłoczonym rynku telewizyjnym, który rywalizuje także o czas widza z serwisami streamingowymi, nadawcy obawiają się wielomilionowych inwestycji. Koncesja naziemna kosztuje prawie 18 mln zł (płatne w dziesięciu ratach), a opłaty na rzecz Emitela ponad 6 mln zł rocznie.

Nadawcy, którzy obawiają się takiej inwestycji, obecnie mogą rozszerzać swój zasięg dzięki multipleksom lokalnym i eksperymentalnym. UKE zdecydował, że nie będzie wydawał pozwoleń na kolejne emisje testowe w DVB-T2. MUX-y testowe mogą więc zniknąć w Gdańsku, Katowicach, Warszawie i Wrocławiu. Jeśli nadawcy tam dostępni będą chcieli utrzymać emisję naziemną, będą musieli powalczyć o miejsca na MUX-5. Na multipleksie eksperymentalnym BCAST poza TV Republika i wPolsce.pl są dostępne m.in. TV Okazje, Stars.TV czy EWTN Polska. 

Dołącz do dyskusji: Ruszyła rezerwacja MUX-5. Niebawem konkurs na nowe kanały naziemne

38 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lolik
Kolejne szajsy zawitają do eteru. Tu już nie ma chętnych na MUX-8. Czas na RePuBlIkA ( jeszcze tak pisanej nie ma w eterze)
26 27
odpowiedź
User
Gie
Czyli wiadomo dlaczego Sakiewicz mówił o kolejnym kanale TV Republika. Wiedział że będzie miejsce w NTC.
25 7
odpowiedź
User
Teraz?
Kanaly MUX 8 z pasma VHF miały zostać dawno przeniesione na MUX 5 pod pasmo UHF by odbiorcy mieli możliwość łatwiejszego odbioru tych stacji. Jedyne rozsądne rozwiązanie to przeniesienie kanałów z MUX 8 na pasmo UHF.
35 18
odpowiedź