Dziennikarka TVP Paulina Guzik z Nagrodą „Ślad” im. Bp. Jana Chrapka
Dziennikarka redakcji katolickiej Telewizji Polskiej Paulina Guzik została uhonorowana Nagrodą Dziennikarską „Ślad” im. Bp. Jana Chrapka. Nagrodę specjalną za całokształt dziennikarskiej pracy otrzymał z kolei publicysta „Gazety Wyborczej” Jan Turnau.
Nagrody wręczono we wtorek, 5 października, w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Paulina Guzik to prowadząca i autorka programu „Między ziemią a niebem" (TVP), doktor nauk o mediach. Jak podkreślono w uzasadnieniu - wyróżniona została „za wielostronne i rzetelne ukazywanie w mediach polskich i zagranicznych życia Kościoła w Polsce, w tym podejmowanie tematów trudnych i bolesnych a także zaangażowanie na polu edukacyjnym i naukowym”.
Paulina Guzik, przyjmując statuetkę autorstwa prof. Gustawa Zemły z rąk s. Barbary (rodzonej siostry bpa Chrapka), powiedziała, że przyjmuje ją z radością, pokorą i zobowiązaniem. "Warto robić to, co się kocha" – podkreśliła.
Wyznała, że przyjmuje to wyróżnienie jako kobieta, matka, żona, jako człowiek, który "widzi emocje innych ludzi i także o nich pisze i pozwala rozmówcom, żeby o tych emocjach i tym bólu opowiadali".
Zaznaczyła, że "Kościół jest domem – szklanym domem, do którego trzeba wpuścić ciepłego światła i pozwolić rozwijać emocje".
🎉 @Guzik_Paulina laureatką tegorocznej nagrody #Ślad im. bp. Jana Chrapka.
— ReligiaTVP (@ReligiaTVP) October 5, 2021
Serdeczne gratulacje 💐 pic.twitter.com/VhrEjTvO9m
Całokształt pracy dziennikarskiej dla Jana Turnau
Z kolei Jan Turnau to dziennikarz i publicysta, od 1959 r. redaktor działu religijnego „Więzi”, a od 1990 r. - redaktor „Gazety Wyborczej”, działacz ekumeniczny, inicjator comiesięcznych międzywyznaniowych nabożeństw w Warszawie oraz ekumenicznego przekładu Biblii. Wyróżnienie przyznano mu za „całokształt pracy dziennikarskiej i zaangażowanie społeczne w duchu dialogu religijnego i ekumenicznego oraz wieloletnią działalność w mediach”.
W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w roku 2012 prezydent Bronisław Komorowski nadał mu Krzyż Komandorski tegoż orderu. W 2017 r. został odznaczony Medalem Honorowym "Powstanie w Getcie Warszawskim" nadawanym przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej.
"Dziękuję, dziękuję. Bóg wam zapłać" – powiedział, odbierając statuetkę.
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który sprawuje patronat nad nagrodą, przypomniał, że bp Jan Chrapek był człowiekiem obdarzonym przez Stwórcę talentem i otwartym na człowieka i na ludzi.
Przypomniał, że studia doktoranckie zrobił z socjologii. "Zawsze się interesował socjologią, także to nie był przypadek, że stał się człowiekiem medialnym, odpowiedzialnym za media, jakoś kształtującym charakter mediów w latach 90, także w Kościele w Polsce" – wskazał kard. Nycz.
Hierarcha wyraził nadzieję, że "dożyjemy takich czasów, że dziennikarz będzie czytany jako człowiek, który próbuje być obiektywny i naświetlać rzeczywistość, w której żyje, nie angażując się za bardzo ani po jednej, ani po drugiej stronie".
"Uważam, że nie jest to naiwne, bo są na świecie takie telewizje, takie media, którą potrafią taki przedmiot prezentowania rzeczywistości zachowywać. Myślę, że my się kiedyś też zmienimy" – ocenił kard. Nycz.
Kapitułę nagrody tworzy grono ludzi mediów współpracujących z bp. Chrapkiem. Zasiadał w niej m.in. zmarły metropolita lubelski abp Józef Życiński. Każdego roku kapituła poszerza się o kolejnych laureatów nagrody. Jak ocenił kard. Nycz, kapituła nagrody "zachowuje parytet po jednej i po drugiej stronie, promując rzetelne, uczciwe, obiektywne dziennikarstwo".
Kapituła wyróżniła w tym roku Monikę Białkowską, dziennikarkę "Przewodnika Katolickiego", autorkę programu internetowego "Reportaż z wycinków świata", doktora teologii fundamentalnej, i Sebastiana Dudę, doktora teologii, publicystę i autora książek, redaktora kwartalnika "Więź", współpracownika, "Ale Historia!". Doceniła jego "jakość apologetyki chrześcijańskiej, która dokonuje się w dialogu z niewiarą oraz za nieustanne promowanie współczesnej debaty teologicznej".
Nagroda Dziennikarska „Ślad” im. bp. Jana Chrapka przyznawana jest od 2002 r. Laureatami jej dotychczasowych edycji byli m.in. Ewa K. Czaczkowska, Szymon Hołownia, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, Krzysztof Ziemiec, ks. Jan Kaczkowski, Tomasz Rożek, Brygida Grysiak, czy Tomasz Krzyżak.
Laureatem nagrody specjalnej, przyznanej z okazji jej 15-lecia, był dziennikarz PAP Stanisław Karnacewicz.
Bp Jan Chrapek zginął 18 października 2001 r.
Bp Jan Chrapek zginął 18 października 2001 r. w wypadku samochodowym. Jako biskup radomski był inicjatorem wielu charytatywnych przedsięwzięć: jadłodajni dla ubogich, banku żywności, badań mammograficznych dla kobiet z najdalszych zakątków diecezji. Był także wykładowcą na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Dołącz do dyskusji: Dziennikarka TVP Paulina Guzik z Nagrodą „Ślad” im. Bp. Jana Chrapka