Polska potrzebuje konsolidacji fiskalnej, by utrzymać obecne ratingi
Polska musi przeprowadzić konsolidację finansów publicznych, by obniżyć deficyt tego sektora w ciągu kilku lat i mieć pewność, że ratingi suwerenne pozostaną na obecnych poziomach, poinformowała agencja ratingowa Fitch Ratings w czwartek.
"Polska musi ograniczyć deficyt budżetowy w ciągu kilku następnych lat, aby powstrzymać wzrost wskaźnika zadłużenia i zapobiec negatywnej presji na oceny jej wiarygodności kredytowej" - powiedział dyrektor w zespole ds. ratingów suwerennych agencji David Heslam.
"Na obecnym poziomie ratingów tolerancja dla kolejnych potknięć na drodze do realizacji zakładanych oficjalnie celów jest ograniczona" - dodał analityk.
Fitch napisał w raporcie na temat Polski, że deficyt sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government deficit) ma wzrosnąć w tym roku do 7,9% PKB z 7,2% w ub. roku, mimo, że Polska uniknęła recesji czy też konieczności wsparcia systemu bankowego. Agencja przypomina, że jeszcze w 2007 roku deficyt ten sięgał zaledwie 1,9% PKB.
Fitch prognozuje, że zadłużenie sektora publicznego wyniesie na koniec tego roku (według unijnej metodologii ESA95) ok. 55% PKB, tj. o 10 pkt proc. więcej niż w 2007 roku.
Polski rząd chce obniżyć deficit "general government" do 6,5% PKB w 2011 r., do 4,5% PKB w 2012 r. i 2,9% w 2013 r. Fitch przypomina, że Polska opóźni tym samym o rok planowany termin obniżenia tego wskaźnika do unijnego limitu (do 3% PKB).
"Planowane zacieśnienie fiskalne czeka potencjalna przeszkoda w postaci cyklu politycznego - wybory parlamentarne są bowiem planowane na październik 2011 roku" - konkluduje agencja.
Długoterminowy rating polskiego długu (IDR) jest obecnie na poziomie A- z perspektywą stabilną dla długu w walutach obcych i A dla zadłużenia w złotych. Krótkoterminowy rating IDR dla długu zagranicznego to F2, a pułap krajowy - AA-.
Dołącz do dyskusji: Polska potrzebuje konsolidacji fiskalnej, by utrzymać obecne ratingi
Niech cię Bóg błogosławi.
Pozdrowienia,
Pan Paul Moritz
Email: paulhelpfund@yahoo.com
Whatsapp: +91 733 787 3110