Ringier Axel Springer Polska wniósł o utajnienie wyników kontroli PIP w „Newsweeku”
Po tym, jak w ubiegłym tygodniu Państwowa Inspekcja Pracy przekazała do Ringier Axel Springer Polska raport z zakończenia kontroli w tygodniku „Newsweek Polska”, wydawca wystąpił o utajnienie informacji zawartych w protokole. O tym, że istnieje taka możliwość, PIP informowała Wirtualnemedia.pl już w chwili rozpoczęcia kontroli.
Inspektorzy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie weszli do redakcji „Newsweeka” 1 lipca. Kontrola dotyczyła m.in. obowiązujących w firmie procedur i regulaminów antymobbingowych oraz antydyskryminacyjnych, czyli w praktyce tego, czy pracownicy mogli skutecznie zgłaszać niepożądane zjawiska i zachowania w redakcji. Przyczyną były doniesienia m.in. Wirtualnej Polsce o tym, że w "Newsweeku" niewłaściwie wobec podwładnych mógł zachowywać się były redaktor naczelny Tomasz Lis.
Już w chwili rozpoczęcia kontroli OIP informował nas, że po zakończeniu prac w „Newsweeku” Ringier Axel Springer Polska będzie miał prawo m.in. złożenia wniosku o objęcie tajemnicą przedsiębiorstwa informacji zawartych w protokole, jak również prawo zgłoszenia, przed podpisaniem protokołu kontroli, „umotywowanych zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole”. Należy je zgłosić pisemnie w ciągu siedmiu dni od przedstawienia ustaleń.
Jak się dowiadujemy, RASP nie zgłosił wprawdzie żadnych zastrzeżeń co do ustaleń inspektorów PIP, lecz zawnioskował o objęcie tajemnicą przedsiębiorstwa informacji zawartych w pisemnym wystąpieniu PIP.
W myśl przepisów działania PIP w kontrolowanych firmach należą do tzw. informacji publicznych, więc każdy może teraz wystąpić z wnioskiem o udostępnienie tych danych. Wnioskodawca otrzyma teraz protokół w formie nie zawierającej np. danych osobowych, pozwalających zidentyfikować poszczególnych pracowników albo – jak w tym przypadku - danych objętych tajemnicą przedsiębiorstwa.
Dołącz do dyskusji: Ringier Axel Springer Polska wniósł o utajnienie wyników kontroli PIP w „Newsweeku”