UOKiK stawia zarzuty Shell
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił sieci stacji paliw Shell zarzuty w związku z podejrzeniem naruszenia przepisów dyrektywy Omnibus. Dostawca miał niejasno informować o warunkach promocji na paliwa.
Sprawa dotyczy promocji Shell „Wtorki i czwartki z Shell V-Power”, zgodnie z którą w wymienione dni kierowcy mogli zatankować paliwo w obniżonej cenie. Jak wskazał UOKiK, „ani w materiałach marketingowych, ani na terenie stacji nie pojawiała się informacja o najniższej cenie paliwa, która obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżek”.
Konsumenci nie mogli zatem ocenić, czy promocja jest dla nich korzystna. Prezes Urzędu postawił firmie zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów. Spółce grozi kara do 10 proc. obrotu.
- Właściwe oznaczenie promocji i spełnienie wymogów informacyjnych wynikających z dyrektywy Omnibus obowiązuje również stacje paliwowe. Już rok przypominamy rynkowi o nowym prawie. W przypadku Shell zakwestionowaliśmy brak jasnych informacji na temat ceny paliwa, która obowiązywała przed wprowadzeniem przez sieć obniżek w wyznaczone dni. Okazje i obniżki paliw powinny być rzetelnie komunikowane, ponieważ kupujący chcą wiedzieć jakie są faktyczne warunki promocji – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Zobacz: Miliony zł kary za oszukiwanie seniorów. Sąd znów zgodził się z UOKiK
Dyrektywa Omnibus – od kiedy obowiązuje?
Dyrektywa Omnibus obowiązuje od 1 stycznia 2023 roku. Prezes UOKiK monitoruje jak przedsiębiorcy dostosowali się do nowych obowiązków – postawił zarzuty czterem przedsiębiorcom w związku z błędnym prezentowaniem promocji, wystosował ponad 70 wystąpień miękkich, w toku jest 14 postępowań wyjaśniających w sprawie sklepów stacjonarnych. Po działaniach Prezesa UOKiK znaczna część przedsiębiorców skorygowała dotychczasowe praktyki.
Dołącz do dyskusji: UOKiK stawia zarzuty Shell