SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zdecydowana większość społeczeństwa boi się wojny w Polsce

Miesiąc od inwazji Rosji na Ukrainę, strach jest emocją dominującą w polskim społeczeństwie - wynika z badań agencji  badawczo-analitycznej Zymetria. Aż 84 proc. osób boi się przeniesienia się działań zbrojnych na terytorium Polski. Boimy się także drożyzny i rosnących kosztów paliwa.

Po ponad miesiącu od wybuchu wojny na jej temat nadal jest bardzo istotny dla polskiego społeczeństwa, szczególnie dla starszych osób. W związku z wojną odczuwamy przede wszystkim strach, smutek i gniew. Strach jest obecnie dominującą emocją – towarzyszy aż 70 proc. kobiet i 48 proc. mężczyzn (istotny wzrost w stosunku do początku wojny). Narasta również gniew – zaczyna go odczuwać coraz więcej kobiet.

Zobacz: W marcu w większości sieci handlowych drożej niż w lutym. Gdzie jest najtaniej?

Polki i Polacy nadal bardzo obawiają się zagrożeń związanych z wojną. Z raportu Zymetrii wynika, że aż 84 proc. osób boi się przeniesienia się działań zbrojnych na terytorium Polski. Natomiast co czwarta osoba jest zdania, że  w ciągu najbliższych 12 miesięcy Rosja z dużym prawdopodobieństwem zaatakuje Polskę (a wśród 18-29 latków myśli tak aż 52 proc. osób). Dla porównania – atak Rosji na kraje bałtyckie za prawdopodobny uznaje 47 proc. osób, a na Stany Zjednoczone 20 proc. osób.

Boimy się drożyzny

Oprócz obaw związanych z bezpieczeństwem, polskie społeczeństwo coraz bardziej boi się rosnących cen artykułów spożywczych – w styczniu dotyczyło to 77 proc. osób, a w marcu już 93 proc. Polek i Polaków. Podobny odsetek osób boi się wzrostu cen benzyny.

Brak dostępu do służby zdrowia to kolejna obawa, która pogłębiła się znacznie przez ostatnie dwa miesiące. Mimo że już w styczniu tę obawę podzielało 65 proc. osób, to odsetek ten wzrósł aż do 80 proc. w marcu. Ostatni miesiąc nie spowodował natomiast wzrostu obaw o utratę pracy – takiej sytuacji boi się niezmiennie co druga osoba.

Zobacz: „Trup nadziewany kulą” - w sklepach Auchan etykiety o inwazji Rosji na Ukrainę

Kolejne obawy powoduje napływ Ukrainek i Ukraińców szczególnie do dużych miast. 62 proc. osób jest zdania, że z powodu napływu rodzin z dziećmi będzie ograniczony dostęp do darmowych miejsc w przedszkolach i żłobkach, a 52 proc. boi się o pogorszenie jakości nauczania w szkołach. Zdaniem 71 proc. osób, napływ uchodźców spowoduje też podwyżki cen najmu mieszkań.      

Pomoc dla Ukrainy płynie od zwykłych Polek i Polaków

Według raportu Zymetrii, 64 proc. Polek i Polaków włączyło się w działania mające na celu wsparcie osób z Ukrainy. Częściej pomoc niosą osoby starsze (75 proc. wśród 50-65-latków) niż młodsze (46 proc. wśród 18-29-latków). Pomocy udzielamy przede wszystkim uchodźcom przybywającym do Polski.

Prawie połowa badanych (45 proc.) osób przekazała dary na organizowane zbiórki, co trzecia osoba udzieliła wsparcia finansowego. 7 proc. Polek i Polaków działa w ramach wolontariatu na dworcach, na granicy, czy też w punktach recepcyjnych.

Polskie społeczeństwo widzi, że pomoc w stronę uchodźców płynie głównie od zwykłych Polek i Polaków. Tylko 18 proc. osób jest zdania, że w największym stopniu ukraińskim uchodźcom pomaga polski rząd. Jednocześnie aż 55 proc. osób uważa, że to właśnie na barkach rządku powinna leżeć odpowiedzialność za niesienie pomocy. Jeszcze mniej osób dostrzega pomoc niesioną przez kraje Europy Zachodniej – tylko 9 proc..

Zobacz: Co spustoszyli Rosjanie w Ukrainie? Pokażą to Mapy Google

Co druga badana osoba jest zdania, że nasi zachodni sąsiedzi powinni bardziej zaangażować się we wsparcie Ukrainek i Ukraińców uciekających przed wojną.

O wojnie pojawiają się fake newsy

Od wybuchu wojny znacznie wzrósł odsetek osób, które zetknęły się z nieprawdziwymi informacjami (fake newsami) na temat tego co dzieje się w Ukrainie – kilka dni po wybuchu wojny było to 26 proc. osób, a miesiąc później już 40 proc. społeczeństwa. Na fake newsy szczególnie wyczulone są osoby z wyższym wykształceniem i w średnim wieku (30-39 lat).

Raport „Postawy Polaków wobec wojny w Ukrainie” powstał w oparciu o wyniki badań ilościowych realizowanych metodą CAWI, na ogólnopolskiej próbie N=512 Polaków w wieku 18+, 26-28 luty 2022 /=523 Polaków w wieku 18+, 25-28 marzec 2022 .

Dołącz do dyskusji: Zdecydowana większość społeczeństwa boi się wojny w Polsce

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jak żyć w tym kraju
To teraz nie wychodźcie z domu jak nie Plandemia to wojna
0 0
odpowiedź
User
kolis
Serio? Jego sprzęt nawet tu nie da rady dojechać. Już się powoli wycofuje z Ukrainy 10x mniejszej od Rosji i próbuje zdobyć tylko wschodnią część.
0 0
odpowiedź
User
Piotr Trybunalski
Zdecydowana większość boi się, że wrzucając kartę wyborczą do urny, przez głupotę wybrańca, sama do niej trafi.
0 0
odpowiedź