SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowa stacja tematyczna Radia Kraków w DAB+

W Nowy Rok rozpoczęło nadawanie Radio Kraków Kultura. Tematycznej stacji można słuchać dzięki emisji na multipleksie cyfrowego radia DAB+ i za pośrednictwem internetu.

Dołącz do dyskusji: Nowa stacja tematyczna Radia Kraków w DAB+

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TT
Wg Zielonej Księgi (oficjalny dokument KRRiT):

"Jak widać, zagospodarowanie multipleksu to kompromis pomiędzy jakością dźwięku, a liczbą programów. Jeśli przyjmiemy założenie, że nadawcy publiczni powinni nadawać program o jakości bliskiej do tej, którą obecnie mamy w FM to jakość programu w emisji cyfrowej powinna kształtować się na poziomie nie mniejszym 128 kb/s – 112 kb/s bez względu na to, czy jest to program muzyczny czy słowny (język polski z uwagi na tzw. „głoski szeleszczące” wymaga strumienia jak dla programu muzycznego). Ponadto w pojemności multipleksu (1152 kb/s) należy uwzględnić miejsce na usługi dodatkowe. Oznacza to, że optymalna liczba programów na multipleksie nadawanych z jakością najbardziej zbliżoną do nadawanej w FM powinna oscylować między 8 a 10."

Po co więc były wszelkie opracowania, analizy, konsultacje... skoro ostatecznie i tak przeważył głos osób, dla których głównym celem jest upchnięcie jak największe liczby stacji, bez względu na konsekwencje. Miała być super cyfrowa jakość dźwięku (ba... niektórzy snuli nawet bajkowe wizje o dźwięku przestrzennym), a realia są takie, że przy 96 kbps (w praktyce nieco mniej) jakość dźwięku z powodu nadmiernej kompresji będzie gorsza od FM... a część stacji będzie w ogóle nadawała w mono. Zamiast postępu technologicznego dostajemy regres i cofanie się w rozwoju radiofonii.
odpowiedź
User
.
kiedy kolejne regiony z drugim programem? czy w Polsce już tak jest, że najpierw w 2013 się mówi, a potem obietnice realizuje się w 2035 roku?
odpowiedź