EY: 2,25 bln USD przychodu wygenerowały w 2013 r. kultura i branża kreatywna
Kultura i branża kreatywna w 2013 roku wygenerowały globalnie 2,25 biliona USD przychodu. To więcej niż roczne przychody branży telekomunikacyjnej (1,9 bln USD) na świecie i PKB Indii (1,9 bln USD) - wynika z raportu firmy doradczej EY.
Najwięcej przychodów w 2013 roku wygenerowały trzy obszary: telewizja, sztuki wizualne (teatr, balety, koncerty, etc.) oraz gazety i magazyny.
W sektorze kulturalno-kreatywnym pracuje 29,5 mln ludzi, czyli 1% wszystkich aktywnych zawodowo. To w znacznej mierze osoby młode, przedsiębiorcze i dobrze wykształcone. Najwięcej miejsc pracy tworzą sztuki wizualne, działalność wydawnicza, a także branża muzyczna.
W Europie w branży kreatywnej i kulturalnej pracuje więcej osób w wieku 15-29 lat (19,1% wszystkich zatrudnionych w branży) niż w jakimkolwiek innym sektorze. Podobnie jest w Europie Środkowo-Wschodniej.
Największą część przychodów, bo 1/3, generuje region Azji i Pacyfiku. To zasługa skali terytorialnej i ekonomicznej, ale także obecności w regionie prawdziwych gigantów branży kulturalno-kreatywnej, takich jak Tencent - chiński holding medialny o rocznych przychodach na poziomie 20 mld USD. Z kolei japońska gazeta Yomiuri Shimbun wychodzi w nakładzie 10 mln egzemplarzy dziennie.
Drugie miejsce zajmuje Europa. Na Starym Kontynencie przychody z kultury i sektora kreatywnego wyniosły w 2013 roku 709 mld USD. To blisko 1/3 globalnego wyniku. W sumie w tych branżach powstało 7,7 mln miejsc pracy. Europa jest tradycyjnie zagłębiem dobrze prosperujących instytucji sztuki, które mają mocne zakorzenienie w historii. Jednocześnie rodzą się tutaj nowe trendy, które rozprzestrzeniają się na cały świat. Przykładowo, Wielka Brytania jest liderem w obszarze sztuki współczesnej. 7 z 10 najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie znajduje się w Europie. Podobnie jak 30 spośród 69 miejsc należących do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO, wśród których jest także Kraków. W Polsce coraz większego znaczenia nabiera branża filmowa.
Trzecie miejsce pod względem przychodów zajęły Stany Zjednoczone z dominującą branżą telewizyjną. Ameryka Łacińska, Afryka i Środkowy Wschód znajdują się w końcówce stawki, ale ich potencjał i szanse na rozwój systematycznie rosną. Przykładowo, w Nigerii bardzo prężnie rozwija się branża filmowa: w tamtejszym Nollywood pracę znalazło 300 tys. osób.
Kultura i branża kreatywna są lokomotywą dla e-gospodarki. Sprzedaż cyfrowych dóbr kultury w 2013 roku wyniosła 66 mld USD. Przychody z gier mobilnych i online wyniosły 33,8 mld USD. Drugie miejsce zajęły wydania cyfrowe filmów, muzyka i książki. Zmiana formy analogowej na cyfrową najbardziej powszechna jest w branży muzycznej, gdzie 45% stanowią utwory kupione w sieci.
Konsumenci chcą mieć dostęp do interesujących treści o każdej porze, miejscu i na każdym urządzeniu. Tym samym napędzają sprzedaż tabletów, czytników, telewizorów i DVD, której wartość w 2013 roku wyniosła 532 mld USD. Przekłada się to także na innowacje w obszarze telekomunikacji.
Także działalność nierejestrowana w kulturze i branży kreatywnej gospodarek wschodzących generuje przychód szacowany na 33 mld USD. Tworzy tym samym 1,2 mln miejsc pracy. Są to przede wszystkim przedstawienia uliczne, festiwale czy koncerty, za które często widzowie nie płacą. W Afryce te pokazy są czasem finansowane przez indywidualnych sponsorów.
Dołącz do dyskusji: EY: 2,25 bln USD przychodu wygenerowały w 2013 r. kultura i branża kreatywna