Dziennikarze zażenowani tweetem biura prasowego NBP o Donaldzie jako możliwym „kierowniku polowania”
Biuro prasowe Narodowego Banku Polskiego zamieściło kilka zaskakujących wpisów twitterowych o „kierowniku polowania”, który miał rozpocząć nagonkę na prezesa NBP Adama Glapińskiego. W sondzie jako jeden z wariantów tożsamości „kierownika” wskazało Donalda. Wielu dziennikarzy oceniło te wpisy jako infantylne i nieprofesjonalne.
- „Kierownik polowania zagrał na trąbce i ogary poszły w las” - taki cytat w czwartek wieczorem pojawił się na profilu twitterowym biura prasowego Narodowego Banku Polskiego („Ogary poszły w las” to pierwsze zdanie powieści „Popioły” Stefana Żeromskiego).
Wielu dziennikarzy i polityków było zdumionych, że taki wpis pojawił się na oficjalnym profilu jednostki organizacyjnej NBP. - Prestiż Narodowego Banku Polskiego w trybie galopującej inflacji - skomentował Adam Buła.
- Skoro NBP otworzyło nitkę z Żeromskim, pozwolę sobie zacytować coś, co do nich bardziej pasuje: "Wyrzekłszy ostatnie amen, już z błyskiem pożądliwości w oczach, rzucił się przede wszystkim do kieszeni i zanadrza i począł szukać trzosa. Nic tam już nie znalazł" - stwierdził Paweł Czernich z Onetu.
- Kolejny włam na konto NBP? - spytał poseł PO Dariusz Rosati. - To jakieś konto satyryczne, czy może profil jakiejś Szkolnej Kasy Oszczędności? Bo chyba nie banku centralnego - sugerował Krzysztof Luft, w przeszłości m.in. członek KRRiT. - Jak czytam ten wpis w głowie to od razu słyszę głos Glapińskiego :D - napisał Maciej Bąk z Radia ZET.
„Kierownik polowania zagrał na trąbce i ogary poszły w las”
— Biuro Prasowe NBP (@BiuroNbp) November 4, 2021
Biuro prasowe NBP pyta, kto jest „kierownikiem polowania”
W niedzielę wieczorem biuro prasowe NBP zamieściło na Twitterze sondę. - Kto jest „kierownikiem polowania”? Podpowiedź: dał sygnał i uruchomił wielką falę ataków na Narodowy Bank Polski - napisało.
Wskazało cztery warianty odpowiedzi: Donald, Coralgol, Maja i Gargamel.
Kto jest „kierownikiem polowania”? Podpowiedź: dał sygnał i uruchomił wielką falę ataków na Narodowy Bank Polski.
— Biuro Prasowe NBP (@BiuroNbp) November 7, 2021
- Mam nadzieje, ze chociaż Państwo się dobrze bawią… - skomentował Radomir Wit z TVN24. - Impreza trwa - stwierdził Daniel Paćkowski ze Stockwatch.pl. - #Alkotwitter - napisał Krzysztof Berenda z RMF FM.
Pojawiło się też sporo prześmiewczych komentarzy. - I tak się buduje prestiż NBP! - podkreślił Wojciech Szacki z Polityki Insight. - Więc mówicie, że NBP dba o stabilność waluty? - spytał Dariusz Ćwiklak z „Newsweek Polska” - napisał ekonomista Rafał Mundry.
- NBP - Niepospolity Brak Profesjonalizmu - ocenił Damian Szymański z Money.pl.
Zapomnieliście o prezesie wszystkich prezesów a to akurat on zadał w róg (styl dopasowany do rozmówcy) pic.twitter.com/dGMgrfLXzB
— Dominika Długosz (@domi_dlugosz) November 7, 2021
Szef komunikacji NBP: profil ma bardziej ludzkie oblicze
Piotr Turek, dyrektor departamentu komunikacji Narodowego Banku Polskiego, w zeszły czwartek potwierdził serwisowi Proto.pl, że @BiuroNbp to oficjalny profil prowadzony przez dział prasowy NBP.
Wyjaśnił, że profil służy do „relacji z wybranymi dziennikarzami, szczególnie tam aktywnymi”. - Część dziennikarzy zaznacza na profilach, że przedstawia prywatne opinie. Często nie ma tam miejsca na analizy racji obu stron, za to są tam emocje, prywatne sympatie, impulsowość i działanie pod wpływem chwili. Szukaliśmy sposobu na dopasowanie się do tego trybu, ale i wyzwań jakie narzuca komunikacja twitterowa - stwierdził.
- Mówimy wprost, czasem dosadnie, poważnie, a czasem mniej służbowo. Profil Biura Prasowego NBP ma bardziej ludzkie oblicze - są emocje, jest riposta, jest na czas. Ten kanał komunikacji traktujemy również jako narzędzie do odpowiedzi na hejt i dezinformację, ale przede wszystkim jako uzupełnienie smsowej, mailowej i telefonicznej korespondencji - dodał Turek.
Zaznaczył, że do oficjalnej komunikacji Narodowego Banku Polskiego służby jego osobny profil twitterowy @nbppl.
Prezesa NBP skrytykował Donald Tusk
We wtorek rano pojawiły się wyniki corocznego zestawienia „Global Finance”, w którym Adam Glapiński został oceniony jako jeden z najgorszych szefów banków centralnych w Europie.
W odpowiedzi na profilach NBP i jego biura prasowego przytoczono wiele pochlebnych opinii o Glapińskim wyrażonych przez publicystów i przedstawicieli instytucji. Biuro prasowe oceniło też zestawienie „Global Finance” to „taki to ranking robiony przez bankierów, z poradą dla kapitału zagranicznego, gdzie można aktualnie najlepiej zarobić…”
Słabą ocenę Adama Glapińskiego podchwycił natomiast szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk i w piątek, kolejny raz w ciągu kilku miesięcy, skrytykował szefa NBP. "Nie trzeba było tego międzynarodowego rankingu, z którego wynikało, że Adam Glapiński jest najgorszym prezesem banku centralnego w Europie" - powiedział lider PO pytany w piątek o prezesa NBP. "My Polacy odczuwamy to w naszej kieszeni" - stwierdził Tusk na konferencji prasowej.
Zwrócił uwagę, że "jeszcze kilka miesięcy temu pan Glapiński z miną mędrca wyjaśniał, że inflacja jest absolutnie pod kontrolą". Jednak kilka dni temu jeden z wiceministrów finansów zapowiedział, że inflacja może sięgnąć 7-8 proc.
Lider PO zaznaczył, że "komunikacja jest jednym z podstawowych narzędzi prezesa banku centralnego". Tymczasem - dodał - Adam Glapiński okazał się komunikacyjnie niekompetentny. Kilka miesięcy spóźnienia w decyzjach RPP (o podwyżce stóp procentowych) powoduje dziś chaotyczne reakcje i decyzje. Tymczasem inflacja wymknęła się spod kontroli - zauważył Tusk.
Dołącz do dyskusji: Dziennikarze zażenowani tweetem biura prasowego NBP o Donaldzie jako możliwym „kierowniku polowania”