Witold Kołodziejski wybrany do sejmiku mazowieckiego, a Diduszko-Zyglewska i Jurkiewicz do rady Warszawy
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski uzyskał mandat radnego sejmiku województwa mazowieckiego, a do Rady Warszawy wybrani zostali publicystka „Krytyki Politycznej” Agata Diduszko-Zyglewska i członek zarządu Polskiej Fundacji Narodowej Cezary Jurkiewicz. Mandatów w stołecznej radzie nie uzyskali natomiast m.in. rzeczniczka prasowa KRRiT Teresa Brykczyńska i redaktor naczelny „Trybuny” Piotr Gadzinowski.
Witold Kołodziejski do sejmiku województwa mazowieckiego startował z pierwszego miejsca listy PiS w okręgu obejmujący warszawskie dzielnice Ursynów, Wilanów, Śródmieście, Ochota i Mokotów. Zagłosowało na niego 37 487 osób, czyli 12,38 proc. wyborców z tego okręgu.
Kołodziejski w ostatnich dwóch kadencjach był już radnym w sejmiku mazowieckim, w 2010 roku został też zastępcą burmistrza Ursynowa. W 2011 i 2015 roku bez powodzenia startował w wyborach do Sejmu.
W lipcu 2016 roku Kołodziejski został wybrany (z rekomendacji PIS) do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, został przewodniczącym jej obecnego składu. Miesiąc temu KRRiT odniosła się do faktu, że jako szef tego organu kandyduje do sejmiku z listy PiS. - Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski nie należy obecnie do żadnej partii politycznej. Od zawsze był zaangażowany w sprawy lokalne Warszawy i w działania na rzecz warszawiaków - stwierdzono w komunikacie KRRiT.
Do sejmiku województwa mazowieckiego wybranych zostało 24 kandydatów z listy PiS, 18 z Koalicji Obywatelskiej, 8 z PSL i jeden z Bezpartyjnych Samorządowców.
Agata Diduszko-Zyglewska startowała z czwartego miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej w okręgu obejmującym Bemowo, Ursus i Włochy. Otrzymała 4 036 głosów (3,61 proc. maksymalnej liczby w tym okręgu). Diduszko-Zyglewska od wielu lat współpracuje jako publicystka z „Krytyką Polityczną”, jest też animatorką kultury i aktywistką.
Cezary Jurkiewicz był na pierwszym miejscu listy PiS w okręgu Wawer-Targówek-Wesoła. Zagłosowało na niego 16 219 wyborców (14,61 proc. wszystkich w tym okręgu). Jurkiewicz był radnym już w poprzedniej kadencji, pełnił też funkcję szefa klubu radnych PiS w radzie Warszawy. Od dwóch lat jest też we władzach Polskiej Fundacji Narodowej - do lipca br. był prezesem, a obecnie jest członkiem zarządu (na stanowisku prezesa zastąpił go Filip Rdesiński).
Z kolei Teresa Brykczyńska startowała z dziewiątego, ostatniego miejsca z listy PiS w okręgu Śródmieściu-Ochota. Uzyskała 656 głosów (0,7 proc.). Brykczyńska od początku ub.r. jest rzeczniczką prasową Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Piotr Gadzinowski był „jedynką” na liście SLD Lewica Razem w okręgu Ursynów-Wilanów. Zagłosowało na niego 3 532 osób (3,54 proc. wyborców w tym okręgu). To kolejne wybory, w których Gadzinowski wystartował bez powodzenia. W 2014 roku starał się o mandaty europosła (z listy SLD-UP) i radnego (z listy SLD Lewica Razem), a w 2015 roku był kandydatem do Sejmu (z listy Zjednoczonej Lewicy).
Do rady Warszawy wybrano 60 osób: 40 z listy Koalicji Obywatelskiej, 19 z PiS oraz jedną z SLD.
Dołącz do dyskusji: Witold Kołodziejski wybrany do sejmiku mazowieckiego, a Diduszko-Zyglewska i Jurkiewicz do rady Warszawy
ciekawe czy mieszkańcy zacnego grodu stołecznego wybrali ją na poważnie czy dla jaj?