SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruszyła infolinia TVP i Emitela w sprawie DVB-T2/HEVC

Telewizja Polska we współpracy z Emitelem uruchomiła infolinię o zmianie standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. To rozwiązanie ma pomóc widzom w przygotowaniu się do nadejścia DVB-T2/HEVC.

28 marca br. w województwach dolnośląskim i lubuskim dojdzie do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Do końca czerwca przejście na DVB-T2/HEVC nastąpi w całym kraju. Widzowie, którzy posiadają tuner lub telewizor niekompatybilny z nowym standardem utracą dostęp do większości stacji telewizyjnych. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że to 1,7 mln gospodarstw domowych. Najczęściej są w tej grupie osoby starsze, samotne, które nie zdają sobie sprawy ze zbliżającej się zmiany standardu.

Specjalna infolinia TVP

Telewizja Polska od wielu miesięcy prowadzi działania, które mają przygotować widzów na DVB-T2/HEVC. W nowym standardzie w ramach MUX-5 dostępnym dla 90 proc. populacji Polski oferuje kanały: TVP3 Warszawa HD, TVP Dokument HD, TVP Kultura HD i TVP Rozrywka HD. W ramach MUX-3 TVP nadaje też kanał Sprawdzam TV, który jest nadawany w kodeku HEVC. Większość sprzętów go obsługujących jest kompatybilna z DVB-T2.

Obecnie widzowie mogą także zadzwonić na numer infolinii 22 711 77 77 i uzyskać wsparcie konsultanta.  Mogą uzyskać podstawowe informacje jak sprawdzić czy telewizor jest przystosowany do nowego standardu. Możliwe jest też wysłuchanie nagrań instruktarzowych.

Wcześniej TVP rozpoczęła kampanię informacyjną pod hasłem „Telewizja przypomina, nowy standard się zaczyna”. Spoty są emitowane m.in. w rozgłośniach radiowych. Na antenie kanałów TVP nadawca emituje też ogłoszenia o zmianie standardu przypominające najpopularniejsze pozycje z ramówki. Na przykład programy „Teleexpress” czy „Jaka to melodia?”.

„Opóźnienie przejścia na DVB-T2/HEVC byłoby trudne”

Choć nadawcy prowadzą działania edukacyjne od wielu miesięcy, to tylko nieznacznie wzrosła świadomość o zmianie standardu. 28 marca część osób po prostu utraci dostęp do większości kanałów. Nie brakuje głosów, że osoby starsze mogą to odebrać jako atak hakerski ze strony Rosjan.

- Ze względu na trwającą na Ukrainie wojnę rozważano zmianę terminu przełączenia standardu nadawania telewizji naziemnej, lecz z przyczyn technicznych i proceduralnych byłoby to bardzo trudne. Przesunięcie terminu nadejścia DVB-T2/HEVC oznaczałoby ingerencje w umowy podpisane przez nadawców, decyzję Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz planów opracowania technicznego. Choć jest ona możliwa, to zmiana terminu wejścia w życie nowego standardu nadawania sygnału naziemnej telewizji cyfrowej stanowi znaczną operację logistyczną. Niemożliwe jest dokonanie jej za pomocą jednej decyzji administracyjnej - mówił niedawno portalowi Wirtualnemedia.pl Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, zrzeszającego producentów telewizorów.

Dołącz do dyskusji: Ruszyła infolinia TVP i Emitela w sprawie DVB-T2/HEVC

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maxi
Na kanałach które wkrótce zostaną wyłączone w starym systemie nadawania, powinna pojawić się jakaś informacja czy scroll informujący o przełączeniu do DVBT2. Byłby to dobry sposób informacji dla widzów nie obeznanych w temacie oraz kwestiach technicznych.
odpowiedź
User
Rafał
Na kanałach które wkrótce zostaną wyłączone w starym systemie nadawania, powinna pojawić się jakaś informacja czy scroll informujący o przełączeniu do DVBT2. Byłby to dobry sposób informacji dla widzów nie obeznanych w temacie oraz kwestiach technicznych.

Zgadza się.
odpowiedź
User
Emitel
Zwiększcie zasięg MUX 5 z nadajnika CZĘSTOCHOWA-WRĘCZYCA WIELKA z 25kw na 100kw
odpowiedź